"Jeździec polski" wraca do Pałacu na Wyspie 

Rembrandt Harmenszoon van Rijn to artysta, którego miłośnikom sztuki nie trzeba przedstawiać. Słynny, holenderski "malarz duszy" zostawił po sobie około 300 obrazów olejnych. Jednym z nich jest "Jeździec polski". Obraz był własnością Stanisława Augusta Poniatowskiego (król miał dostać płótno jednego ze swych ulubionych autorów od hetmana Michała Kazimierza Ogińskiego w zamian za drzewka pomarańczowe ze swoich ogrodów). "Jeździec polski" Rembrandta zawisł w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, letniej rezydencji władcy. Po śmierci króla spadkobiercy majątku sprzedali część zgomadzonych przez niego zbiorów. W ten sposób "Jeździec" trafił do USA i stał się częścią nowojorskiej The Frick Collection. Teraz, po 200 latach płótno wróciło na chwilę do Łazienek Królewskich. Do 7 sierpnia można je oglądać na wystawie "Królewski Rembrandt. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku".

"Jeździec polski" - o obrazie

"Jeździec polski" zwany również "Lisowczykiem" jest jednym z dwóch konnych portretów, które wyszły spod pędzla Rembrandta. Na obrazie (116,8 × 134,9 cm) widzimy mężczyznę pewnie siedzącego w siodle. Jeździec ubrany jest w żupan, czerwone spodnie i skórzane buty z wysoką cholewką. Możemy też obejrzeć elementy jego uzbrojenia (szablę, łuk, kołczan ze strzałami) i poszczególne części końskiego rzędu (kulbakę i ozdobne ogłowie wykończone buńczukiem-podgardlem). Siwy koń, na którym siedzi jeździec, został uchwycony w stępie. Do końca nie wiemy kogo przedstawia dzieło. Czy to po prostu jeździec konkretnej formacji (Lisowczyków), czy portret osoby znanej z imienia i nazwiska? Eksperci nie są zgodni w tym temacie.

____________________________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.