Jaki kolor sypialni do jasnych mebli?

Jeśli chcemy urządzić naszą sypialnię zgodnie z zasadami feng shui powinniśmy skupić się w pierwszej kolejności na odpowiednim usytuowaniu mebli, a w szczególności łóżka. Właściwe zaplanowanie sprzętów zależy od wielu szczegółów, takich jak kształt wnętrza, ilość i lokalizacja okien oraz drzwi. Jeśli aranżujemy naszą sypialnię od podstaw, jesteśmy w nieco lepszej sytuacji, ponieważ możemy podporządkować feng shui wybór odpowiedniego pomieszczenia oraz zakup mebli. Jednak nawet jeśli zechcemy wprowadzić nowe zasady podczas niewielkiego remontu ograniczającego się do odświeżenia ścian i zmiany kilku detali, nadal mamy dość sporo możliwości poprawy przepływu energii chi.

Białe meble i feng shui. Biały doskonale wpisuje się w ideę tej starożytnej sztuki. Zwielokrotnia energię przepływającą przez pomieszczenie, zwiększa moc oczyszczania z negatywnych wpływów, polecany jest osobom poszukującym duchowej równowagi. Biel przywraca spokój i harmonię, słowem jest w sypialni wskazana. Warto wiedzieć, że jest też w pewien sposób kolorem wyjątkowym, ponieważ nie należy do żywiołu drewna, z którym Chińczycy utożsamiają pomieszczenie służące do wypoczynku i snu, lecz do żywiołu metalu. Niemniej, ze względu na swoje właściwości, jest do sypialni polecana. Jeśli więc posiadamy białe meble, albo chcemy takie kupić, wiedzmy, że pozwolą one na realizację naszej nowej koncepcji.

Kolor ścian do sypialni z białymi meblami. Jak jednak dobrać do białych mebli kolor ścian czy dodatków, żeby utrzymać pokój w konwencji feng shui? Jeśli już jesteśmy przy dodatkach, to ważne jest, żeby nie było ich zbyt dużo. Chińska filozofia planowania przestrzeni wysoko ceni porządek, a ten dość trudno utrzymać, jeśli nasza sypialnia pełna jest rozmaitych drobiazgów. Hołdujmy więc raczej zasadzie „im mniej, tym lepiej”.

Wracając do kolorystyki, według feng shui sypialnia wiązać się powinna z żywiołem drewna, dlatego najlepiej jest ją urządzić stosując tzw. kolory ziemi, czyli wszystkie te, które znaleźć możemy w leśnym krajobrazie – zielenie, brązy, beże, łagodne żółcienie ale także delikatne pomarańcze i szarości, w które obfitują formy kamienne.

Ponieważ białe meble są z natury rzeczy niezwykle uniwersalne kolorystycznie, pasuje do nich każda z wymienionych wyżej barw. Ważne jest jedynie, żeby jej odcień był ciepły, a nie chłodny, ponieważ zgodnie z feng shui kolory zimne pobudzają, a ciepłe – uspokajają i koją.

Jaki kolor sypialni do ciemnych mebli?

Ciemne, drewniane meble to kwintesencja elegancji. Czy odpowiadają jednak zasadom starożytnej sztuki aranżacji przestrzeni? A jeśli tak, to jaki kolor do sypialni urządzonej sprzętami w kolorze ciemnego orzecha czy wenge będzie odpowiedni? Wydaje się, że Chińczycy skłaniają się raczej ku przestrzenności i jasnym barwom, czy posiadając zatem meble ciemne należy je przemalować lub wymienić?

Niekoniecznie. Naturalny brąz, choćby był nawet niemal czarny, wpisuje się przecież w kolorystykę sypialnianych przestrzeni zgodną z zasadami feng shui. Jeśli więc mamy meble ciemne, nie rezygnujmy z nich, lecz dobierzmy odpowiednio barwy ścian i dodatków. Dobry kolor do sypialni, w której dominuje mocny brąz to oczywiście biel, odcienie żółci czy jasne beże, ale także delikatny groszkowy, piaskowy czy morelowy. Pamiętajmy przy tym, że ściany białe nadadzą wnętrzu surowość, podczas gdy zielonkawe, beżowe czy żółte złagodzą nieco wyrazistość kolorystyki mebli.

Jaki kolor do małej sypialni?

Jeśli nasza sypialnia jest niewielka, duże wyzwanie stanowić będzie odpowiednie i zgodne z zasadami chińskiej sztuki aranżacji przestrzeni usytuowanie mebli. Jeśli uda nam się sprostać temu wyzwaniu, kwestia kolorystyki jest już znacznie łatwiejsza do zrealizowania.

Mała sypialnia wymaga jasnych kolorów w dość wąskiej gamie barwnej – tak zaaranżowane niewielkie pomieszczenia prezentują się najlepiej. Biorąc pod uwagę feng shui, doskonałym pomysłem będzie zakup białych mebli lub jasnych, w kolorze drewna brzozy, jesionu czy dębu sonoma albo podobnych. Jeżeli wybierzemy drewniane meble, pomalujmy ściany na biało, lub jeśli nie lubimy tego koloru, wybierzmy pastelową i delikatną kawę z mlekiem czy groszkową zieleń. Te same kolory dobrze prezentować się będą przy białych meblach – w tym przypadku możemy postawić jednak na nieco bardziej intensywne barwy. Całość warto uzupełnić nieco ciemniejszą beżową narzutą na łóżko czy brązowym albo zielonym dywanem.

Jaki kolor do sypialni na poddaszu?

Najlepsze kolory do sypialni na poddaszu, szczególnie takiej, gdzie widoczne są drewniane elementy konstrukcyjne dachu to biel na ścianach oraz beże, brązy i zielenie w obszarze podłogi i łóżka. Dość istotne jest, żeby dobierając kolorystykę sypialni hołdować zasadzie podobnej, jaka panuje w przyrodzie w lesie, na którym opiera się harmonia sypialni feng shui. Zgodnie z nią, najciemniejsze kolory sytuuje się najbliżej podłogi, a im wyżej – tym jaśniejsze barwy są stosowane. Dlaczego? Jeśli przypatrzymy się uważnie naturze lasu, zaobserwujemy bez trudu, że ziemia ma kolor ciemnobrązowy, runo leśne ciemnozielony, ciemne zwykle są pnie drzew, natomiast w wyższych partiach lasu jest zdecydowanie jaśniej za sprawą promieni słonecznych docierających do górnych jego warstw.

Według feng shui, sypialnia powinna być zlokalizowana na parterze budynku. Jeśli taka możliwość nie istnieje i śpimy w pokoju na poddaszu, tym bardziej postarajmy się zasymulować naturalne warunki. Doskonałym pomysłem będzie więc ciemnobrązowa podłoga (świetnie, jeśli może być wykonana z drewna), przykryta w okolicy łóżka ciemnozielonym dywanem. Narzuta niech będzie beżowa, albo w kolorze jaśniejszej zieleni, a ściany jasnobeżowe lub białe.