Nie każdy z nas ma komfort posiadania kuchni w formie osobnego pomieszczenia – szczególnie w blokach, często spotyka się salony z aneksem. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Czy jest możliwe dokonanie tego w taki sposób, aby obydwa pomieszczenia pozostały piękne i w pełni funkcjonalne? Sprawdźcie, jakie pomysły na oddzielenie kuchni od salonu dla was przygotowaliśmy.

Ścianka oddzielająca kuchnię od salonu

Ścianka oddzielająca to najczęściej wykorzystywany pomysł na oddzielenie kuchni od salonu. To rozwiązanie sprawdza szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie przestrzeń, którą mamy do dyspozycji jest większa, niż np. w mieszkaniach w bloku: musimy wydzielić granicę tak, by po postawieniu ścianki przestrzeń w obydwu strefach pozwalała na swobodne przemieszczanie się. Ścianka, która oddziela kuchnię od salonu, powinna być wykonana z możliwie jak najlżejszego materiału. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku płyta kartonowo - gipsowa. Jest o tyle wdzięcznym materiałem, że możemy ją swobodnie dopasować do naszych potrzeb – nie ma najmniejszego problemu z malowaniem jej czy dekorowaniem w najróżniejszy sposób.

Jeśli zastanawiasz się, jak efektownie oddzielić kuchnię w jak najszybszym czasie, wybierz ścianki rozporowe: ich montaż zajmuje zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga użycia wiertarek czy betonu. Aranżacje z ich wykorzystaniem są utrzymane w bardzo eleganckiej, wschodniej estetyce: ścianki pokrywają często kwiatowe, dekoracyjne wzory. Taki model zapewnia jednak mniejszą prywatność: większość modeli jest dość cienka i prześwitująca.

Lekkie drzwi przesuwne

Innym pomysłem na to, czym oddzielić kuchnię od salonu, może być zamontowanie pomiędzy dwiema strefami lekkich drzwi przesuwnych. To nie tylko bardzo oryginalne rozwiązanie, ale przede wszystkim – praktyczne. Drzwi oddzielające salon od kuchni sprawdzą się szczególnie wtedy, kiedy w naszym domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta. Decydując się na takie rozwiązanie, jesteśmy w stanie wybrać takie drzwi, które idealnie wpasują się w wystrój mieszkania: dostępne są zarówno przezroczyste, jak i w pełni zabudowane modele. Oddzielenie kuchni od salonu drzwiami przesuwnymi, sprawdzi się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i również w domu jednorodzinnym – choć najczęściej wykorzystuje się je w kawalerkach, pozbawionych całkowicie odgrodzonych stref.

Barek między kuchnią i salonem

Jeśli zależy nam na modnym i stylowym oddzieleniu kuchni od salonu, możemy zdecydować się na zamontowanie barku pomiędzy jednym pomieszczeniem a drugim. Oddzielenie kuchni od salonu barkiem, ma ważną zaletę. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne dla osób, które prowadzą bogate życie towarzyski: barek pomiędzy kuchnią a salonem sprawdzi się na każdej “domówce”, którą zorganizujemy. Jeśli zależy ci na najbardziej efektownym rozwiązaniu, przemyśl zakup dużego modelu wyposażonego w dodatkowe akcesoria barmańskie – w takim przypadku, mebel będzie służył nie tylko za ozdobę i miejsce do przechowywania trunków, ale także: za stanowisko do przygotowywania wymyślnych drinków.

Stół pomiędzy kuchnią i salonem

Przy aranżowaniu wnętrz, często nie trzeba szukać skomplikowanych rozwiązań: z odrobiną kreatywności, możemy wykorzystać to, co posiadamy już w domu. W przypadku, kiedy planujemy oddzielenie aneksu od salonu, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na granicy stref stołu.

Mebel umiejscowiony w tym miejscu, sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej spójne: strefa kuchenna przejdzie płynnie w tą jadalnianą – a jadalna – w dzienną. Rozwiązanie jest też całkiem funkcjonalne: stół między aneksem a salonem może być traktowany jako dodatkowy blat roboczy, przydatny w przypadku posiadania wyjątkowo małej kuchni. Oddzielenie aneksu od salonu stołem sprawdzi się nawet w bardzo małych mieszkaniach w bloku: o ile dobierzemy niewielki blat, mieszczący zaledwie tyle osób, ile mieszka w domu.

Jeśli chcesz całkowicie oddzielić powstałą strefę kuchenno-jadalnianą od reszty pomieszczenia, postaw na kontrast: świetnie sprawdzi się np. podłoga w innym odcieniu.

Regał oddzielający kuchnię od salonu

Zwolennicy praktycznych rozwiązań z pewnością docenią ten sposób. Postawienie pomiędzy kuchnią a salonem funkcjonalnego regału nie tylko oddzieli od siebie te dwa pomieszczenia, ale pozwoli na zagospodarowanie dodatkowego miejsca na przechowywanie akcesoriów kuchennych, bibelotów, czy nawet: książek. W przypadku tej ostatniej opcji, kącik zaraz za regałem możemy przeistoczyć w niewielki kącik czytelniczy – wystarczy postawić w nim niewielki fotel z lampką. Inspiracje sugerują wykorzystanie całkowicie zabudowanego mebla, zasłaniającego część kuchenną – choć możesz wybrać także nowoczesny model otwarte.

Stylowa wyspa

Jak oddzielić kuchnię od salonu w modny sposób? Dobrze jest wziąć pod uwagę oddzielenie kuchni od salonu za pomocą kuchennej wyspy. To ciekawe rozwiązanie szczególnie ze względu na to, że pozwala na stworzeni dodatkowej, funkcjonalnej przestrzeni – wyspa pomiędzy kuchnią a salonem może służyć zarówno jako miejsce do spożywania posiłków (w przypadku modeli z funkcją blatu), przygotowywania ich, ale też np. jako przestrzeń do przechowywania wszystkich rzeczy, które nie mieszczą się w kuchni. To niezwykle modne rozwiązanie, wykorzystywane w domach największych gwiazd: zdecydowanie warto!

Kuchnia z salonem oddzielonym wyspą, sprawdzi się szczególnie w mieszkaniach industrialnych: jeśli wybierzemy czarny mebel i dostawimy do niego ciemne, barowe stołki na metalowych nóżkach, całość zacznie wyglądać niezwykle nowocześnie i stylowo. Jak efektownie oddzielić kuchnię od salonu, jeśli nie stać nas na wyspę? Możemy wykorzystać zamiast niej pojedynczy blat, zwrócony tyłem do strefy dziennej.