Kuchnia to serce chyba każdego domu. To miejsce, w którym przygotowujemy i przechowujemy jedzenie, spotykamy się, jemy, podejmujemy ważne decyzje, świętujemy mniejsze i większe sukcesy w gronie rodziny i znajomych. Może być nowoczesna, retro, rustykalna albo w stylu skandynawskim. Ważne, żeby była taka, jak lubimy. Jak kuchnię udoskonalić, lepiej zorganizować, tak aby naprawdę nam służyła? Jak wprowadzić do niej bardziej intuicyjne i ekologiczne rozwiązania? Jest na to kilka sposobów, oto niektóre z nich. 

Intuicyjne AGD

Przede wszystkim kuchnia powinna być dostosowana do naszego stylu życia i naszych potrzeb. Sprzymierzeńcem jest tu przemyślany i jednocześnie możliwie jak najprostszy design, który właśnie na te indywidualne potrzeby odpowiada. "Mniej, ale lepiej" - głosi jedna z zasad dobrego wzornictwa, której warto się trzymać. W kuchni mamy czuć się przede wszystkim dobrze, wiedzieć gdzie i co ma swoje miejsce, intuicyjnie sięgać do szafki po szklankę albo miseczkę, jednym przyciskiem wybrać potrzebny program w zmywarce, nie czuć się zagubionym podczas sortowania śmieci.  Pomogą w tym funkcjonalne i proste w obsłudze, a zarazem niezwykle innowacyjne urządzenia, dzięki którym podczas gotowania można poczuć się jak prawdziwy szef kuchni. Właśnie takie ma w swojej ofercie szwedzka marka Electrolux. Korzystanie z tego AGD nie wymaga specjalnego wysiłku, pozwala na odkrywanie smaków i przeżywanie nowych doświadczeń kulinarnych. Przykłady? Funkcja Steamify® w piekarniku parowym z serii 800 SteamBoost wyręcza w sterowaniu ustawieniami. Wystarczy tu tylko określić temperaturę pieczenia. Urządzenie samo dobierze optymalną ilość pary tak, by danie wyszło idealne. Do tego płyta indukcyjna. Funkcja Hob2Hood® w modelu SenseBoil SLIM-FIT pracuje za nas - okap automatycznie dostosuje swoje ustawienia na podstawie opcji wybranych wcześniej na kuchence. Nie trzeba już myśleć o jego oddzielnej regulacji. Za to zmywarka ComfortLift pozwoli bez wysiłku wybrać odpowiedni cykl zmywania. Wystarczy przesunąć palcem, aby wybrać czas trwania cyklu, a następnie za jednym dotknięciem dodatkowe opcje. Pomaga jeszcze w załadunku i wyładunku naczyń. Kosz na naczynia samoczynnie unosi się na wygodną wysokość – wystarczy lekko ścisnąć uchwyt. 

Ekologiczne rozwiązania
 

Bycie eko to troszczenie się o przyszłość planety, ale też myślenie o potrzebach swoich i przyszłych pokoleń. Przyjazne środowisku rozwiązania chronią naturalne zasoby i czynią nasze życie lepszym. Jakie ekologiczne metody i nawyki warto wprowadzić w kuchni?  Ważne, by kupować lokalną, jak najmniej przetworzoną żywność (w tym produkty sezonowe). Warto zrezygnować z folii i plastikowych opakowań na rzecz przechowywania w szkle wielorazowego użytku, lnianych woreczkach albo specjalnych owijkach z woskiem. Warto też pomyśleć po prostu o nie marnowaniu żywności - dobrym pomysłem jest robienie zakupów z wcześniej przygotowaną i przemyślaną listą. Z pomocą przychodzi także innowacyjna technologia stosowana w urządzeniach chłodniczych. Chłodziarki Electrolux zapewniają doskonałe środowisko utrzymujące jakość jedzenia na dłużej dzięki technologii MultiFlow (przez przepływ powietrza wokół żywności, który utrzymuje równomierny poziom wilgotności i temperatury) oraz funkcji TwinTech No Frost (gdzie dwa niezależne obiegi chłodzące zapewniają stabilną temperaturę i odpowiedni poziom wilgotności). Dzięki temu produkty dłużej utrzymują świeżość. Oczywiście duże znaczenie dla środowiska ma także klasa energetyczna urządzeń. Te w najwyższej klasie oszczędzą nawet 50% prądu. Stosowanie krótkiego cyklu zmywania naczyń w niskiej temperaturze pozwoli oszczędzić sporo wody. Odpowiednie sortowanie odpadów to w dzisiejszych czasach konieczność. Pomogą w tym specjale sortery lub dzielone kosze. Praktyczny nawyk? Wielorazowa ściereczka kuchenna, którą pierzemy zamiast papierowych ręczników i środki czyszczące bez szkodliwej chemii (łatwo zrobić je domowym sposobem).