Domowy fine dining czy szybka i prosta kuchnia?

Marzysz o zostaniu drugą Nigellą, odniesieniu sukcesu na miarę Jamiego Olivera, a może nawet o gwiazdkach Michelina, jak w przypadku René Redzepiego czy Alaina Ducasse’a? W dobie social mediów i talent showów kulinarnych te cele wcale nie są nierealne. Gotowanie stało się modne i właściwie każdy jest w stanie wyczarować w zaciszu swojego domu kulinarne dziełka sztuki. Wiadomo, kuchnia molekularna pozostaje raczej poza zasięgiem zwykłych śmiertelników, bo mało kto ma dostęp do ciekłego azotu czy liofilizatora, ale fine dining, który nie wymaga laboratorium na podorędziu, coraz bardziej się demokratyzuje.

Wyobraźnia kulinarna i eksperymenty są w kuchni bardzo mile widziane, ale bez dobrego sprzętu ani rusz. Niezależnie od tego, czy swoją kuchnię traktujesz jak wykwintną restaurację, czy marzysz o tym, żeby jak najszybciej z niej wyjść, niezastąpioną pomocą w gotowaniu będą nowe piekarniki marki Gorenje – OptiBake. Ich funkcje zaskoczą niejednego mistrza sztuki kulinarnej, a tych mniej kuchniolubnych wyręczą w przyszykowaniu smacznych, zdrowych i przede wszystkim szybkich dań. Zaprojektowane zostały bowiem tak, aby maksymalnie zoptymalizować i skrócić proces przygotowywania posiłku. W myśl użytego w kampanii hasła „Ciesz się życiem. Gotowanie zostaw nam”, marka zachęca, abyś czas zaoszczędzony w kuchni przeznaczyła na przyjemności. Chyba że właśnie gotowanie wyrafinowanych i czasochłonnych dań jest twoją ulubioną formą relaksu – wtedy piekarnik OptiBake zostanie twoim ulubionym towarzyszem.

Gorenje OptiBake – niezawodna pomoc w kuchni

Marka postawiła na jak największą automatyzację całego procesu. Funkcja AutoBake pozwala na ustawienie odpowiedniej temperatury i czasu przygotowania dania oraz wybór spośród 22 programów. Dzięki opcji StepBake można zaprogramować trzy etapy pieczenia – dzięki temu nie trzeba ręcznie zmieniać ustawień podczas przyrządzania dań, które wymagają modyfikacji temperatury. Kolejnym świetnym udogodnieniem jest możliwość pieczenia wielu potraw na pięciu poziomach jednocześnie. Zapachy i smaki się nie mieszają, a wszystkie „piętra” są równomiernie wypiekane. Jeśli często gotujesz potrawy na kilka dni, aby potem szybko je odgrzać, spodoba ci się funkcja FastPreheat. Piekarnik OptiBake wyjątkowo szybko się nagrzewa - temperaturę do 200˚C osiąga zaledwie w 5 minut.

Gorenje OptiBake – na parze, bez tłuszczu i bez nieprzyjemnych zapachów

Twoimi guilty pleasures są frytki i dobrze wysmażone mięso? Metoda AirFry umożliwia smażenie, grillowanie i pieczenie wyłącznie za pomocą gorącego powietrza - bez tłuszczu i dodatkowych kalorii, za to ze złocistą skórką. Nigdy nie udało ci się upiec idealnego chleba? Dzięki specjalnemu programowi do wypieków i funkcji gotowania na parze SteamAssist będzie on delikatny oraz wilgotny w środku i chrupiący na zewnątrz. Wystarczy tylko wlać wodę do odpowiedniego zbiornika i w odpowiednim momencie uruchomić włączenie pary w piekarniku. SteamAssist przyda się również do przygotowania innych potraw – użycia pary sprawia, że zachowują naturalną soczystość, wyrazisty smak, kolor oraz niezbędne składniki odżywcze.

Zapomnij o mozolnym szorowaniu wnętrza piekarnika szczotką czy gąbką. Niektóre modele OptiBake wyposażone są w opcję PyroClean, która sama mistrzowsko rozprawia się z uporczywymi zabrudzeniami i przypieczonymi resztkami. Nagrzane do ekstremalnie wysokich temperatur (nawet do 500°C) urządzenie zwęgla wszystkie zanieczyszczenia, a następnie zamienia je w popiół, który po schłodzeniu piekarnika wystarczy zebrać wilgotną ściereczką, gąbką czy papierowym ręcznikiem. Nie musisz obawiać się poparzenia, bo w trakcie samoczyszczenia drzwi są zablokowane, a szyby nagrzewają się tylko w umiarkowanym stopniu. Pamiętaj, żeby przed włączeniem opcji PyroClean wyjąć z urządzenia wszystkie elementy, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury (ruszt, rożen czy naczynia do pieczenia). Aby uniknąć nagromadzenia zabrudzeń, piekarnik powinno się czyścić przynajmniej raz w miesiącu, szczególnie jeśli używa się go regularnie. PyroClean to wybawienie dla alergików uczulonych na chemiczne środki czystości, a dla reszty - gwarancja czystego piekarnika i braku zapachu spalenizny w całym mieszkaniu.

Kuchnia według Gorenje – zautomatyzowana sztuka

Czy myśląc „kuchnia przyszłości”, masz przed oczami w pełni zautomatyzowaną przestrzeń opanowaną przez roboty? Niektórzy będą się cieszyć, jeśli (gdy?) ta futurystyczna wizja stanie się rzeczywistością, dla innych jednak przygotowywanie posiłków jest sztuką, w której bardzo liczy się ludzka wrażliwość. Kuchnia to nie tylko pomieszczenie wypełnione ułatwiającymi życie sprzętami, to także miejsce sprzyjające wymianie poglądów i różnych filozofii gotowania. Marka Gorenje uczestniczy w tej dyskusji i stara się, aby obie jej strony spotkały się w połowie drogi.