Styl Hundertwassera

Zmarły w 2000 roku Friedensreich Hundertwasser a właściwie Friedrich Stowasser to znany austriacki artysta: malarz, grafik, rzeźbiarz znany z oryginalnych realizacji budowlanych. Jego charakterystyczny styl (bogactwo kolorów, nieregularność form, unikanie symetrii i kątów prostych, okna o różnych wielkościach w jednym projekcie) trudno pomylić z czymś innym. Wiedeńska spalarnia śmieci Spittelau czy Hundertwasserhaus to sztandarowe przykłady jego barwnych prac. Historycy sztuki w tej twórczości doszukują się inspiracji wiedeńską secesją i wskazują na wyraźne wpływy architektury Antoniego Gaudíego.

Friedensreich Hundertwasser - BIO

Artysta urodził się w Wiedniu w 1928 roku. Po wojnie Friedensreich Hundertwasser zdał maturę, a potem przez kilka miesięcy studiował na Akademii Sztuk Pięknych. Szybko porzucił jednak uczelnię, a po tym wyjechał do Włoch, następnie zaś do Francji (razem z malarzem René Brô). Hundertwasser dużo podróżował, w latach 60. wyjechał do Japonii. Spędził tam kilka lat, po czym wrócił do Austrii. W latach 70. kupił kilka nieruchomości w Nowej Zelandii. Tam tworzył w bezpośredniej bliskości natury (co było zawsze jego marzeniem). Angażował się w sprawy Nowej Zelandii, a obywatelstwo tego kraju otrzymał w 1986 roku. Artystę pochowano także w tym kraju (zmarł na pokładzie statku Queen Elizabeth 2). Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w Nowej Zelandii powstało drugie muzeum poświęcone twórczości malarza - Hundertwasser Art Center (pierwsza placówka, w której znajduje się kolekcja prac Hundertwassera to Kunsthaus Wien). 

Hundertwasser Art Center

Hundertwasser Art Center otwarto oficjalnie 20 lutego tego roku, w 22. rocznicę śmierci artysty w nadmorskiej miejscowości Whangārei. Fundacja Hundertwassera przekazała na rzecz nowej instytucji rysunki, obrazy i inne artefakty o wartości bliskiej 4 milionów euro. Co ciekawe, artysta sam zaprojektował budynek Art Center w latach 90. Projekt zrealizowano jednak dopiero po jego śmierci.