Wnętrz w wersji „all black” zazwyczaj trochę się boimy. Z tyłu głowy mamy przecież hasła o tym, że czarny optycznie zmniejsza powierzchnię, a w nadmiarze wprowadza ponury nastrój. Czy może być inaczej? Przekonajmy się oglądając zdjęcia domu architekta Dominika Respondka.

Dominik Respondek, właściciel pracowni projektowej Otwarte Studio Sztuka z Częstochowy, przy pomocy ciemnych odcieni drewna, cegły, betonu i czarnej ceramiki stworzył przytulną enklawę dla siebie i swoich najbliższych. Co zainspirowało architekta do stworzenia projektu 4US inside? Jaskinia – ciemna, bezpieczna, dająca schronienie, oświetlana jedynie ciepłym blaskiem ogniska.

Na parterze tego domu dla pary z trójką dzieci znajdujemy obszerny salon otwarty na kuchnię i jadalnię, garderobę, schowek i toaletę. Piętro z kolei zajmują pokoje dzieci, sypialnia rodziców, łazienka i pokój gościnny. Czerni jest naprawdę dużo. I tak mamy tu czarne lampy, zabudowę kuchenną, sofę Le Noir marki Adriana Furniture, sufity, żaluzje i stoliki kawowe. Dlaczego właśnie czerń?

Dom ten ma spełniać rolę ergonomicznego i praktycznego, a zarazem przytulnego miejsca do odpoczynku i wieczornego relaksu. Sprzyjać ma temu ograniczona kolorystyka, w której czerń ma być tłem dla tego, co jest tu najważniejsze – przebywania ze sobą rodziny, jej życia codziennego, przeżywania doznań, emocji i uczuć. Rośliny, malarstwo, nasze ubrania, zmieniający się krajobraz za oknem, książki, obiad to mocne akcenty kolorystyczne wnętrz mojego domu. […] potrzebne jest neutralne tło dla lepszego odczuwania tego, co jest najistotniejsze. – tłumaczy Dominik Respondek.

Niewielki wyjątek od tej czarnej reguły stanowią pokoje dzieci. Tam architekt włączył także biel i naturalne odcienie drewna. Ze względu na użytą kolorystykę w tym domu bardzo ważne jest oświetlenie. W tym przypadku oprawy są także dziełem Dominika Respondka. I tak po wnętrzu rozlewa się kameralne światło o ciepłej barwie ze stojących lamp i ciepłych LED-ów.