Pochodzicie ze Śląska, a może po prostu kochacie tamtejszą kuchnię: rolady, modrą kapustę i tamtejsze kluski z dziurka w środku? Dziś prezentujemy projekt Ewy Krawiec, będący jednocześnie pracą dyplomową. Studentka wzornictwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie stworzyła nietypową zastawę stołową. Promotorem pracy był doktor Bartosz Mucha. Specjalnie zaprojektowane talerze pomogą oddzielić sos od klusek, lub wręcz przeciwnie, rozprowadzą go po całym daniu - w zależności od preferencji osoby zjadającej posiłek. Koniec z kluskami uciekającymi z talerza i brudzeniem brzegów naczyń! 

Jako uzupełnienie zastawy autorka wybrała charakterystyczne, kryształowe szklanki produkowanego w Hucie Szkła Zawiercie, a występujące na nich wzory lekko zmodyfikowała i przeniosła także na tekstylia: obrus i serwetki. Powstały w ten sposób deseń, interpretacja nacięć na kryształowych wyrobach, kojarzy się z przemysłowym charakterem Śląska. 

Ewa Krawiec urodziła się w Gliwicach, a wychowała w Zawierciu - stąd zapewne pomysł na projekt zastawy do kultowego, śląskiego dania. Projekt odnosi się do korzeni autorki i śląskiej tożsamości. To także próba utworzenia grupy spójnych obiektów użytkowych, inspirowanych subiektywnymi skojarzeniami z regionem.