Wprowadzony własnie przez Parlament Europejski zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku ma obowiązywać od 2021 roku. Sceptycy pytają co w zamian? Alternatywą mogą być opakowania Scoby stworzone przez absolwentkę School of Form Uniwersytetu SWPS Różę Rutkowską. O jej wynalazku pisaliśmy już jakiś czas temu TUTAJ w kontekście ŁDF i laureatów konkursu make me! 2018. Ten projekt zdobył wtedy nagrodę specjalną ufundowaną przez Interprint. 

SCOBY (czyli Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) to tkanina z grzybka kombuchy o właściwościach membrany. Z powodzeniem można pakować w nią żywność i jednocześnie przedłużać jej trwałość.  
Jesteśmy uzależnieni od tworzyw sztucznych, bo ułatwiają nam przechowywanie ale i gotowanie żywności. Pamiętajmy, że mamy wybór. Możemy zdecydować się na alternatywne opakowania wykonane z kombuchy, alg czy kazeiny. SCOBY jest kompromisem pomiędzy wygodą a troską o przyrodę. Surowiec jest wielofunkcyjny i szybki do uzyskania. Poza tym, może być zjedzony wraz z zawartością lub wyrzucony na kompost. Dzięki temu, zamiast zaśmiecać środowisko będzie je wzbogacać - mówi Róża Rutkowska.

SCOBY może być wykorzystane przez rolników oraz producentów żywności. Zainteresowanie alternatywnymi opakowaniami rośnie również wśród rolników przyszłości, którzy prowadzą farmy wertykalne. Być może już niedługo zobaczymy go w sklepach zamiast tradycyjnych foliówek? Kibicujemy.