Ostatnio sporo miejsca poświęcamy na publikacje związane z walką z zalewającym nas zewsząd plastikiem. Problem takich śmieci staje się bowiem coraz bardziej poważny. Wprowadzony niedawno przez Parlament Europejski zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku będzie obowiązywał od 2021 roku. Co możemy wprowadzić w zamian? Na przykład butelkę, która jest całkowicie biodegradowalna. Jej pomysłodawcą jest Ari Jónsson z Islandii, student wzornictwa przemysłowego. Jónsson zaprojektował butelkę wykonaną z alg.

Czytaj także: Polski wynalazek alternatywą dla plastikowych opakowań?

Naczynie wypełnione płynem utrzymuje swój kształt. Kiedy napój znika, butelka Jónssona automatycznie go traci i zaczyna się rozkładać. Zalety są oczywiste. Wady? Niestety po dłuższym przechowywaniu płynów w butelce, napój nabiera słabo wyczuwalnej woni wodorostów. Algi nie są wprawdzie trujące, ale nie dla każdego zapach glonów jest przyjemny. 
Wynalazek został zaprezentowany jakiś czas temu podczas DesignMarch w Reykjaviku. Mamy nadzieję, że już niedługo rozpocznie się jego produkcja w ulepszonej wersji (nie przekazującej zapachów).