Ogród przy Pałacu w Wilanowie, Warszawa
Ogród w Wilanowie nazywany bywa także parkiem Wilanowskim i mieści się tuż obok rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Mamy tu położony centralnie ogród barokowy, ogród kwiatowy (przy Oranżerii), ogród różany, park angielsko-chiński w stylu krajobrazowym i romantycznym. Wstęp do parku po wykupieniu biletu (w cenie 7, 4 lub 1 zł, dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Karo (@karolina.ebp) Lip 5, 2020 o 1:03 PDT

Park krajobrazowy Arkadia, Nieborów 
Arkadyjski park Heleny Radziwiłłowej to jeden z najpiękniejszych ogrodów angielskich w Polsce. Jest co oglądać: bujna roślinność, a do tego ciekawe budowle: Świątynia Diany, Grota Sybilli, Przybytek Arcykapłana, Domek Szwajcarski, Akwedukt. Ogród barokowy można zaś podziwiać tuż przy pałacu w Nieborowie (jeśli nie widzieliście jeszcze tej wspaniałej rezydencji to może chociaż kojarzycie ją z filmowej z Akademii Pana Kleksa?). Bilety do obu ogrodów: Ogród w Nieborowie i Ogród w Arkadii: 28 zł  – normalny, 16 zł  – ulgowy, 2 zł – dzieci i młodzież.

Ogrody pałacowe Branickich, Białystok
Tuż obok barokowego Pałacu Branickich w Białymstoku (zwanego także Polskim Wersalem) znajduje się jeden z najpiękniejszych polskich ogrodów. Park ze względu na rzeźbę terenu usytuowany jest na dwóch poziomach. Cześć górna ma charakter uporządkowanego ogrodu francuskiego, część dolna  to już założenie w stylu angielskim. Cudne alejki, bukszpanowe płotki, klasyczne rzeźby, pawilony i fontanny - naprawdę warto tu zajrzeć. Wstęp jest bezpłatny.  

Łazienki Królewskie, Warszawa
Łazienki to zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałacowy ogród? Po prostu bajeczny. Mamy tu ogród chiński zaprojektowany w oparciu o historyczne wzorce, jest Ogród Królewski (najstarsza część ogrodów) i romantyczny (na skarpie) i modernistyczny (przy pomniku Fryderyka Chopina). Łącznie to  76 hektarów pięknie utrzymanych nasadzeń i do tego bezpłatny wstęp. 

Park Mużakowski, Łęknica (część niemiecka w Mużakowie)
To park znajdujący się po obu stronach Nysy Łużyckiej zarówno na terenie Polski (522ha) jak i Niemiec (206ha). Od 2004 roku park jest na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Za początek historii parku uznaje się datę 1 maja 1815 roku. To wtedy właściciel tej ziemi, Hermann Ludwig Heinrich książę von Pückler-Muskau podjął decyzję o przekształceniu swojej siedziby i jej otoczenia w park krajobrazowy. Tak powstał jeden z najpiękniejszych ogrodów w stylu angielskim. Wstęp do Parku Mużakowskiego jest wolny.