Epidemia koronawirusa mocno zachwiała naszym życiem. Z niepokojem patrzymy w przyszłość, martwimy się o zdrowie naszych najbliższych. Projekty na "trudne czasy" powstały także w niektórych biurach architektonicznych. Dzisiaj pokazujemy Wam Plan B - dom bunkier od ukraińskiej pracowni Sergey Makhno Architects. Konstrukcja, w której łatwiej będzie przetrwać klęski żywiołowe czy epidemię, może stanąć obok istniejącego domu, lub na całkiem wyizolowanej działce.

Z zewnątrz betonowa bryła Planu B przypomina bardziej wejście do nowoczesnego muzeum sztuki niż do domu. Masywna betonowa konstrukcja jest wyposażona w trzy wejścia i lądowisko dla helikopterów na dachu. Główne piętro domu znajduje się 15 metrów pod ziemią.Pod nim mamy system uzdatniania wody, generator prądu, a na samym dole studnię. Wszystkie systemy (doprowadzanie wody, wentylacja, kanalizacja, elektryka) są autonomiczne. 

W podziemnym domu przewidziano miejsce na ogród (doświetlany za pomocą specjalnych świetlików), w którym można będzie uprawiać niektóre owoce i warzywa. Jest też akwarium do hodowli ryb. Jest tu duży salon i jadalnia, domowe kino, duża kuchnia oraz kilka sypialni, łazienki - wszystkie o okrągłych, cylindrycznych kształtach. Architekci zaplanowali także strefę, która pomoże w mieszkańcom utrzymać ciała w dobrej kondycji. Znajdą się w niej basen, siłownia, salka z rowerami treningowymi. W domu mogą komfortowo zamieszkać trzy rodziny.