11. edycja konkursu "Młodzi na Start"

Za nami 11. edycja konkursu "Młodzi na Start". Stawiamy przed naszymi uczestnikami konkretne zadania. Tematem, wokół którego krążyły prace młodych projektantów w tym roku był "Design na pograniczu przeszłości i teraźniejszości". Młodych projektantów poprosiliśmy o własną interpretację charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa  lat 60. i 70. 

Otrzymaliśmy mnóstwo ciekawych zgłoszeń. Nasze jury w składzie: 
Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna ELLE Decoration, Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, projektantka, stylistka.
Ewa Janukowicz-Cichosz, ekspertka zrównoważonego rozwoju, pomysłodawczyni powołania Centrum Designu Gdynia i kierownik Gdynia Design Days w latach 2011-2015, 
Piotr Grzybowski, projektant, absolwent wrocławskiej ASP, współzałożyciel marki Swallow's Tail.
Magdalena Hubka, projektantka, absolwentka wrocławskiej ASP, scenografka, współtworzy markę Swallow's Tail,
Krystian Kowalski, projektant, założyciel KKID studio specjalizującego się w projektowaniu mebli, przestrzeni i kreowaniu wizerunku marek.
Maja Ganszyniec, projektantka, absolwentka ASP w Krakowie i Royal College of Art w Londynie, założycielka Studia Ganszyniec.
Ewa Chudecka, kierowniczka PPNT Gdynia, Centrum Designu i festiwalu Gdynia Design Days, historyczka sztuki i projektantka wnętrz,
stanęło przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców. 

Młodzi na Start "Design na pograniczu przeszłości i teraźniejszości" - lista laureatów

Nagroda główna

Nagroda główna w wysokości 20 000 zł - Anna Eliza Gwiazda za KINDERBAL, podwójny zestaw szklanek w wersji CMYK i RGB.
Nagrodzona praca to komplet szklanek wykonanych z dmuchanego szkła kształtowanego w drewnianych formach . Cylindryczne kształty czerpią z polskiego designu lat 60. i 70. XX wieku. Odnoszą się do geometrycznych, zwartych form wazonów i dzbanów oraz upodobania do kolorowego, gradientowego szkła. Prosta, użytkowa forma koncentruje się tu na detalu pojedynczych wypukłości. Wypukłości migrują na trzech wysokościach pozwalając na sztaplowanie szklanek. Zestaw to ukłon w strone prac Zbigniewa Horbowego, Lucyny Pijaczewskiej czy Wszewłoda Sarneckiego.

- Reinterpretacją gradientów jest odseparowanie pojedynczych, czystych kolorów, które zaczerpnęłam ze współczesnych przestrzeni barw, powstałych na podstawie właściwości odbiorczych ludzkiego oka - tłumaczy Anna Eliza Gwiazda

Wyróżnienia

Konkursowe jury przyznało także 6 wyróżnień. Otrzymują je:

Marta Kwiatkowska za Figurki zwierzęce, kolekcję tkanin zainspirowaną twórczością Danuty Paprowicz Michno oraz porcelaną projektowaną w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Małgorzata Rojewska za WEAVEDESIGN Ławka 2.0, ławki z tkanym siedziskiem.

Dominika Hapka za Rodzime złoto - Bursztyn, kolekcję biżuterii z bursztynem bałtyckim. 

Justyna Górecka za BEŻETCEES 1.2.3.4, kolekcję ceramiki inspirowaną paterą na owoce Wita Płażewskiego, pikasiakami, wyrobami z Wałbrzycha, Włocławka i Ćmielowa.

Dominika Gwarda za Wazony, tkaniny inspirowane wzornictwem lat 60. i 70. Wzór to ukłon w stronę ceramiki z Chodzieży, Ćmielowa i Pruszkowa z tamtych lat. 

Aleksandra Stasik, tkaniny "Powrót do korzeni"

Serdecznie gratulujemy!

Wystawa "Młodzi na Start"

Wszystkich miłośników wzornictwa zapraszamy na naszą pokonkursową wystawę "Młodzi na Start" w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. W ramach festiwalu Gdynia Design Days można podziwiać prace zarówno zwycięzców jak i projektantów, którzy zakwalifikowali się do finałowego etapu tegorocznego konkursu. Wystawa potrwa do 10 lipca. Wstęp wolny. 

Mecenasem konkursu jest: PPNT Gdynia i Centrum Designu, organizator festiwalu Gdynia Design Days.