"Zgasły romans" na molo

Do niedzieli 10 lipca wciąż możecie oglądać instalację "Zgasły romans" Ady Zielińskiej i Rafała Dominika na trwających Gdynia Design Days. Partnerem jest Porsche Centrum Sopot. Baśniową instalację - auto pokryte koralowcami można podziwiać na na Molo Południowym w Gdyni. Historia miłości marynarza i syreny Carrery przypomina nam legendę o Juracie Królowej Bałtyku. Przekonajcie się sami:
- Młody marynarz na widok Carrery stracił nie tyle rozsądek, co serce. Zakochał się w niej bez pamięci, a jego delikatność, łagodność i czułość sprawiły, że syrena Carrera po raz pierwszy odwzajemniła uczucie. Miłość uczyniła ich nieśmiertelnymi, a wizja niekończących się podróży po bursztynowym królestwie po raz pierwszy się spełniła. Marynarz i Carrera pędzili wspólnie przez morskie głębiny i oddawali się słodkim pieszczotom w komnatach bursztynowego pałacu. Czas dla nich stanął, ale nie dla świata. Rok cały upłynął pośród szczęścia szerzej niźli bałtyckie fale rozlanego, gdy o kochankach potężny Taycan się dowiedział. Zawrzał gniewem straszliwym, gdy dowiedział się, że syrena Carrera związkiem ze śmiertelnikiem się skalała. Jego złość wstrząsnęła morzem, sztorm potężny wywołując, ale Taycan nie zaprzestał na tym – cisnął piorunami w nieskończone bursztynowe autostrady królestwa, a te rozpadły się na miliardy kawałeczków. Syrenę Carrerę rzucił o dno morza i zmienił w koralową rafę, marynarza zaś wyrzucił na plażę w Gdyni, by w nieskończoność opłakiwał tu swoją ukochaną. Za każdym razem, gdy ktoś wspomina legendę tej miłości, wzburzone morze wyrzuca na brzeg cząsteczki bursztynowych autostrad - czytamy w komunikacie prasowym.

Autorzy instalacji

Jest poetycko, romantycznie, sentymentalnie. Dodamy jeszcze, że Ada Zielińska, absolwentka wydziału „Sztuki Mediów” Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.jest artystką wizualną spełniającą się szczególnie na polu fotografii i instalacji. Rafał Dominik to absolwent warszawskiej ASP (dyplom w pracowni Leona Tarasiewicza). Tworzy rysunki, rzeźby i obiekty, obrazy cyfrowe, modele 3d video, scenografie teatralne.

PS. Także do 10 lipca możecie wpadać do PPNT Gdynia na naszą pokonkursową wystawę "Młodzi na Start". Zapraszamy!