Bardzo smutna wiadomość. Dziś w nocy w Warszawie zmarł Henryk Jerzy Chmielewski znany także jako „Papcio Chmiel”. Twórca kultowej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” odszedł w wieku 97 lat. 

Papcio Chmiel był grafikiem, rysownikiem i publicystą. Urodził się 7 czerwca 1921 w Warszawie. W 1936 rozpoczął naukę w prywatnym męskim Gimnazjum imienia Stefana Żeromskiego Towarzystwa Przyjaciół Polskich Szkół Średnich. W czasie wojny złożył przysięgę i został żołnierzem AK (pseudonim „Jupiter”). Brał udział w Powstaniu Warszawskim.  

Po wojnie studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Choć tworzył różne prace to zdecydowanie największą sławę przyniosła mu seria komiksów o szympansie Tytusie (pierwszy komiks powstał w 1957 roku). Na przygodach małpki harcerza wychowały się całe pokolenia czytelników Świata Młodych i komiksowych książeczek kupowanych w księgarniach i kioskach z gazetami. Charakterystyczną kreskę i niezwykły humor Papcia Chmiela pokochali nie tylko najmłodsi czytelnicy. Cytaty z komiksów do dziś obecne są w naszych rozmowach.