Kenya Hara w Poznaniu

Poznań zaprasza na doskonałą wystawę. Od 25 marca w Muzeum Narodowym można tam oglądać ekspozycję „KENYA HARA. Make The Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne”. To pierwsza prezentacja twórczości Kenya Hary w Polsce. Japoński projektant, grafik, twórca wystaw i kampanii reklamowych, autor książek, dyrektor kreatywny marki Muji osobiście pojawił się w stolicy Wielkopolski. Na sobotnim spotkaniu z Misrzem Hara pojawiły się tłumy wielbicieli jego talentu. Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2020 roku przyznało Japończykowi Nagrodę im. Jana Lenicy (wyróżnienie przyznawane jest wybitnym grafikom z całego świata, o ukształtowanej w pełni osobowości artystycznej, reprezentującym podobną postawę, jaka cechowała Lenicę, czyli wykraczającym poza wąsko rozumiane ramy zawodu grafika użytkowego). Do 30 lipca prace Kenya Hary będzie można oglądać w Poznaniu.

KENYA HARA. Make The Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne

Wystawę podzielono na części opatrzone komentarzami artysty. Część pierwsza to najważniejsze plakaty stworzone przez niego w latach 90. Kolejna część to materiały stworzone dla cenionej za japoński minimalistyczny design marki Muji. Brand zawdzięcza swój sukces między innymi Harze, którego spójna wizja podbiła serca klientów także poza Japonią. Na ekspozycji znajdziemy również realizacje edytorskie Hary. Są też instalacje oraz cześć filmowa. Ciekawostką są plakaty stworzone specjalnie na poznańską ekspozycję z maskami/twarzami (jedną z nich możecie zobaczyć na plakacie w naszej galerii).  Kuratorką wystawy jest Anna Grabowska-Konwent. 

Czytaj też: Kowalscy muszą wypocząć. Wystawa o Pafawagu i czasie wolnym w BWA Wrocław

Kenya Hara - krótkie bio

Kenya Hara urodził się w 1958 roku w prefekturze Okayama w Japonii. Kształcił się w zakresie projektowania graficznego i edytorskiego, designu oraz semiologii. Jest absolwentem Musashino Art University. Od lat 80. związany z Nippon Design Center (Japońskie Centrum Designu)), w ramach którego prowadzi swoje studio projektowe Hara Design Institute. Kenya Hara reprezentuję postawę holistyczną w projektowaniu, które jest dla niego sposobem wyrażania filozofii japońskiego designu w różnych jego odsłonach.  Pracował i współpracował między innymi z Muji, Takeo Co. Ltd., Komitetem Olimpijskim (przy projekcie programu ceremonii otwarcia i zamknięcia zimowych igrzysk olimpijskich w Nagano), domem mody Issey Miyake i Kenzo, EXPO i szpitalem Umeda oraz Muzeum Sztuki Prefektury Nagasaki.