Święta Bożego Narodzenia nadejdą lada moment. Wiele z nas już powoli zaczyna przygotowywać swój dom na ten magiczny okres. To idealna okazja na wprowadzenie do niego wyjątkowego klimatu poprzez wszelkie ozdoby i dekoracje. Nieodłącznym elementem świątecznych kompozycji są przede wszystkim stroiki bożonarodzeniowe. Świetnie prezentują się na świątecznym stole, ale nie tylko - znajdą zastosowanie również na drzwiach albo stolikach kawowych w salonie. Przedstawiamy Wam kilka propozycji stroików świątecznych, na które warto zwrócić uwagę i być może wykorzystać w swoim wnętrzu.

Rodzaje stroików bożonarodzeniowych

1. Wianek z szyszek

Wianek z szyszek to uniwersalna dekoracja, która świetnie sprawdzi się nie tylko jako ozdoba na drzwiach, ale również na bożonarodzeniowym stole. Śmiało możecie go wykonać sami w domu i spędzić przy tym kreatywnie czas podczas świątecznych przygotowań. O tym, jak wykonać samodzielnie wianek z szyszek, przeczytacie w jednym z naszych artykułów. Zachęcamy do spróbowania własnych sił!

>> Świąteczne dekoracje do domu. Jak samodzielnie zrobić wianek z szyszek? 

2. Stroik tradycyjny 

Tradycyjne stroiki świąteczne zazwyczaj składają się z gałązek sosny lub świerku. Gałązki układa się wówczas najczęściej na ozdobnym talerzu w towarzystwie świec, tworząc przy tym iście świąteczną kompozycję. Aby dopełnić całość, można dodać również bombki w bożonarodzeniowych barwach (np. zielone lub czerwone). Warto uzupełnić stroik o więcej dodatków, takich jak szyszki lub ozdobne wstążki - kreatywność w tym przypadku jest mile widziana. Stroik ten idealnie sprawdzi się chociażby na świątecznym stole czy innym reprezentacyjnym miejscu domu.

3. Szklany wazon wypełniony bombkami

Jeśli nie mamy żadnych konkretniejszych pomysłów, a nie chcemy poświęcać też zbyt dużej ilości czasu na tworzenie świątecznych dekoracji - szklany, wysoki wazon i bombki przychodzą tu z pomocą. Wystarczy, że naczynie wypełnimy wybranymi przez siebie bombkami. Możemy pomieszać ze sobą różnorodne barwy. Do każdego wnętrza będzie pasowała inna kompozycja, w zależności od jego całościowego wystroju. Dla wzmocnienia efektu, możemy w środku umieścić także lampki ledowe zasilane na baterie lub akumulatory. Magiczny efekt gwarantowany!

4. Stroik w stylu rustykalnym

Jesteśmy niemalże pewni, że mamy tu fanów rustykalnego stylu. Bez większego wysiłku możecie wykonać stroik świąteczny w takim właśnie klimacie. Najlepiej wybrać w tym celu drewniany pieniek albo metalową tackę. W centrum takiej kompozycji świetnie sprawdzi się klasyczna świeca. Wtedy wówczas warto ustawić ją na wybranej podstawce razem z siankiem lub suszonymi gałązkami i szyszkami. To świetny sposób na stworzenie prostej, ale bardzo efektownej bożonarodzeniowej dekoracji.

5. Wieniec świąteczny zrobiony z bombek

 Wieniec świąteczny można zrobić także z bożonarodzeniowych bombek. To równie uniwersalna dekoracja, którą możesz umieścić na stole lub na drzwiach wejściowych do domu. Co jest potrzebne do zrobienia świątecznego wieńca z bombek? Oczywiście bombki, najlepiej z tworzywa - tu zapewne Was nie zaskoczyliśmy. Do tego, przyda się również okrągły stelaż (może być styropianowy), gorący klej i ewentualne ozdoby w postaci wstążek czy koralików. Bombki wystarczy przykleić do stelaża przy pomocy gorącego kleju, opcjonalnie dodać jakąś wstążkę i... gotowe! To dobre rozwiązanie szczególnie do minimalistycznych wnętrz. W tym przypadku, możecie wybrać bombki w bardziej stonowanych odcieniach - wtedy nie zaburzycie aranżacji nowoczesnego mieszkania.

6. Dekoracje w szkle

Szkło i wazony możemy wypełniać nie tylko bombkami. W tym celu tak naprawdę warto wykorzystać to na cokolwiek tylko mamy ochotę. W środku naczynia można umieścić nawet same świece, tworząc przy tym dekorację nieco przypominającą klimatyczny lampion. Wypełnienie środka ledowymi lampkami na baterie i dodanie do nich np. szyszek lub świerkowych gałązek to równie świetne rozwiązanie. Wybór dodatków jest nieograniczony i nie ma jednego ścisłego przepisu na stworzenie tego rodzaju stroika świątecznego.