Jak przygotować stół na święta Bożego Narodzenia?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Do jednych z najważniejszych etapów świątecznych przygotowań należy odpowiednie udekorowanie stołu. To przy nim w końcu będziemy spędzać większość czasu z rodziną i przyjaciółmi podczas celebrowania okresu Bożego Narodzenia. Podpowiadamy Wam dziś, jak przygotować stół na święta Bożego Narodzenia tak, aby prezentował się niezwykle elegancko, nawiązywał do tradycji, a spożywanie przy nim wspólnych posiłków było jak najbardziej przyjemne.

Elementy stołu nawiązujące do bożonarodzeniowych tradycji

Święta Bożego Narodzenia są przepełnione wszelkimi zwyczajami, które większość osób stara się praktykować. Istnieje kilka symboli, które według powszechnych tradycji powinny znaleźć się na świątecznym stole. Dzięki nim, będzie mógł on w pełni wpasować się w bożonarodzeniowy klimat.

 • sianko położone pod obrusem - to symbol żłobka, w którym leżało dzieciątko po przyjściu na świat
 • 12 świątecznych potraw - mówi się, że mają one symbolizować szczęście na kolejny, nadchodzący rok
 • opłatek wigilijny - to symbol pojednania i zgody, dzielimy się nim przed kolacją wigilijną z naszymi bliskimi, aby spożyć posiłek w zgodzie i pokoju
 • puste nakrycie - w wielu domach praktykuje się zostawienie pustego talerza dla nieznanego gościa, to znak naszej otwartości dla osób, które mogą spędzać ten dzień w samotności
 • mak - symbolizuje dobrobyt, często spożywany w postaci kutii - to jedno z najpopularniejszych wigilijnych dań

Elementy niezbędne do nakrycia bożonarodzeniowego stołu

Oprócz tradycyjnych dekoracji i symboli, najważniejsze jest przygotowanie wszystkich niezbędnych elementów do nakrycia stołu. Sporządziliśmy praktyczną listę, dzięki której nie zdarzy Wam zapomnieć o czymś istotnym.

Do nakrycia stołu powinniśmy przygotować:

 • elegancki obrus bądź bieżnik
 • wazon na ewentualne kwiaty
 • świeczniki (mogą być pojedyncze lub wieloramienne) - obecność świeczek wprowadzi magiczny klimat podczas kolacji
 • serwety - mogą być ozdobne lub klasyczne i jednolite
 • opcjonalnie: obrączki na serwety - to dodatkowy, bardzo efektowny element dekoracji
 • komplet sztućców - wyjątkowo elegancko prezentują się te np. w złotym kolorze
 • kompletna zastawa stołowa - warto zadbać o to, aby wszystkie jej elementy były z jednego kompletu
 • patera na ciasta i wszelkie słodkości
 • opcjonalnie: dekoracje w postaci łańcuchów świetlnych, gałązki drzew iglastych lub inne wybrane rośliny (np. gwiazdy betlejemskie)

Getty Images

Po zebraniu wszystkich najważniejszych rzeczy, powinniśmy zadbać o ich odpowiednie ułożenie. O tym, jak poprawnie nakryć do stołu pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów - zapraszamy do lektury!

>> Jak poprawnie nakryć do stołu? Prawidłowe przygotowanie i ułożenie sztućców

Pamiętajmy jednak o tym, aby kompozycja na stole w miarę możliwości uwzględniała miejsce na umieszczenie wszystkich 12 potraw - w końcu to one odgrywają główną rolę podczas wigilijnej kolacji. W pierwszy i drugi dzień świąt menu jest zazwyczaj nieco ściślejsze, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem wystarczającej ilości miejsca na przygotowane dania.

Dekoracje na świątecznym stole - jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Dobrze jest zrobić tak, aby wszystko na naszym stole było spójne i odpowiednio dobrane pod względem kolorystycznym. Wybór dekoracji jest oczywiście nieograniczony - wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i ogólnego wystroju wnętrza. Jest jednak kilka kolorów, które idealnie wpasowują się w świąteczny klimat - czerwień, śnieżna biel, a także naturalna, leśna zieleń. Połączenie tych trzech odcieni stworzy iście bożonarodzeniową aranżację. Swoje miejsce powinny gdzieniegdzie znaleźć także stylowe wazony z kwiatami oraz świeczniki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć bardziej neutralną i stonowaną kompozycję. Dodatki w kolorze złota, kilka klasycznych świec i delikatna biała porcelana będą wyglądać niezwykle elegancko. Przy tego typu zestawieniach, proponujemy dodać jakiś mocniejszy akcent np. w postaci wieńca z szyszek lub świerkowych gałązek. Nada to całości mocniejszego i niepowtarzalnego charakteru. Chcecie wprowadzić na swój świąteczny stół cieplejszy klimat? Rozłóżcie wzdłuż blatu łańcuch świetlny - magiczny efekt gwarantowany!

>> Świąteczne dekoracje do domu. Jak samodzielnie zrobić wianek z szyszek?

Stylowe aranżacje świątecznego stołu - inspiracje z Instagrama

W celu przekazania Wam jeszcze większej dawki inspiracji i pomysłów na aranżację świątecznego stołu, przygotowaliśmy kilka wybranych przez nas kompozycji z Instagrama.  Trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę imponująco! Mamy nadzieję, że dzięki temu pobudzicie swoją kreatywność oraz stworzycie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.