Wigilia i święta zbliżają się wielkimi krokami. Do jednych z najważniejszych etapów świątecznych przygotowań należy odpowiednie udekorowanie stołu. To przy nim w końcu będziemy spędzać większość czasu z rodziną i przyjaciółmi podczas celebrowania okresu Bożego Narodzenia. Podpowiadamy Wam dziś, jak przygotować świąteczny stół tak, aby prezentował się niezwykle elegancko, nawiązywał do tradycji, a spożywanie przy nim wspólnych posiłków było jak najbardziej przyjemne.

Elementy stołu nawiązujące do bożonarodzeniowych tradycji

Święta Bożego Narodzenia są przepełnione wszelkimi zwyczajami, które większość z nas praktykuje. Istnieje kilka symboli, które według powszechnych tradycji powinny znaleźć się na świątecznym stole. Dzięki nim będzie mógł on w pełni wpasować się w bożonarodzeniowy klimat.

 • sianko położone pod obrusem - to symbol żłobka, w którym leżało dzieciątko po przyjściu na świat
 • 12 świątecznych potraw - mówi się, że mają one symbolizować szczęście na kolejny, nadchodzący rok
 • opłatek wigilijny - to symbol pojednania i zgody, dzielimy się nim przed kolacją wigilijną z naszymi bliskimi, aby spożyć posiłek w zgodzie i pokoju
 • puste nakrycie - w wielu domach praktykuje się zostawienie pustego talerza dla nieznanego gościa, to znak naszej otwartości dla osób, które mogą spędzać ten dzień w samotności
 • mak - symbolizuje dobrobyt, często spożywany w postaci kutii - to jedno z najpopularniejszych wigilijnych dań

Elementy niezbędne do nakrycia bożonarodzeniowego stołu

Oprócz tradycyjnych dekoracji i symboli, najważniejsze jest przygotowanie wszystkich niezbędnych elementów nakrycia. Sporządziliśmy praktyczną listę, dzięki której nie zdarzy Wam o czymś istotnym zapomnieć.

Do nakrycia stołu powinniśmy przygotować:

 • elegancki obrus bądź bieżnik
 • wazon na ewentualne kwiaty
 • świeczniki (mogą być pojedyncze lub wieloramienne) - obecność świeczek wprowadzi magiczny klimat podczas kolacji
 • serwety - mogą być ozdobne lub klasyczne i jednolite
 • opcjonalnie: obrączki na serwety - to dodatkowy, bardzo efektowny element dekoracji
 • komplet sztućców - wyjątkowo elegancko prezentują się te np. w złotym kolorze
 • kompletna zastawa stołowa - warto zadbać o to, aby wszystkie jej elementy były z jednego kompletu
 • patera na ciasta i wszelkie słodkości
 • opcjonalnie: dekoracje w postaci łańcuchów świetlnych, gałązki drzew iglastych lub inne, wybrane rośliny (np. gwiazdy betlejemskie)

Po zebraniu wszystkich najważniejszych rzeczy, powinnismy zadbać o ich odpowiednie ułożenie. O tym, jak poprawnie nakryć do stołu pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów - zachęcamy do lektury!

Pamiętajmy jednak o tym, aby kompozycja na stole uwzględniała miejsce na zmieszczenie wszystkich 12 potraw - w końcu to one odgrywają główną rolę podczas wigilijnej kolacji. W pierwszy i drugi dzień świąt menu jest zazwyczaj nieco ściślejsze, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem wystarczającej ilości miejsca na przygotowane dania.

Dekoracje na świątecznym stole - jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Warto zadbać o to, aby wszystko na naszym stole było spójne i odpowiednio dobrane pod względem kolorystycznym. Wybór dekoracji jest oczywiście nieograniczony - wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i ogólnego wystroju wnętrza. Jest jednak kilka kolorów, które idealnie wpasowują się w świąteczny klimat - czerwień, śnieżna biel, a także naturalna, leśna zieleń. Połączenie tych trzech odcieni tworzy iście bożonarodzeniową aranżację. Swoje miejsce powinny gdzieniegdzie znaleźć także stylowe wazony z kwiatami oraz świeczniki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć bardziej neutralną i stonowaną kompozycję. Dodatki w kolorze złota, kilka klasycznych świec i delikatna biała porcelana będą wyglądać niezwykle elegancko. Przy tego typu zestawieniach, warto dodać jakiś mocniejszy akcent np. w postaci wieńca z szyszek lub świerkowych gałązek. Nada to całości mocniejszego i niepowtarzalnego charakteru. Chcecie wprowadzić na swój świąteczny stół cieplejszy klimat? Rozłóżcie wzdłuż blatu łańcuch świetlny - magiczny efekt gwarantowany!

Stylowe aranżacje świątecznego stołu - inspiracje z Instagrama

W celu przekazania Wam jeszcze większej dawki inspiracji i pomysłów na aranżację świątecznego stołu, przygotowaliśmy kilka wybranych przez nas kompozycji z Instagrama.  Trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę imponująco! Mamy nadzieję, że dzięki temu pobudzicie swoją kreatywność oraz stworzycie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.