Coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach z dala od natury i dobroczynnego wpływu zieleni. Niestety odbija się to na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Same spacery albo wakacje na wsi nie wystarczą do poprawy tej sytuacji. Norweg Jorn Viumdal wpadł na pomysł tego, jak można pomóc sobie na co dzień i wszystkie swoje spostrzeżenia opisał w książce Skogluft. Mieszkaj zdrowo.  Pomysły Jorna wdrożono w wielu mieszkaniach i biurach na całym świecie, między innymi w norweskim oddziale Google’a, w siedzibach Amazona, Microsoftu i firmy Timberland.

Czym jest tytułowy Skogluft? Prostą metodą na piękne i zdrowe wnętrze, w którym relaksujemy się, wypoczywamy i po prostu czujemy dobrze. Co jest sekretem tej metody? Zieleń i odpowiednie oświetlenie! Autor pisze o tym w ten sposób:
Życie w pomieszczeniach jest obecnie naszym losem, ale wcale nie musi ono być dla nas wyrokiem. Jako że tak dużą część dnia spędzamy we wnętrzach, ważne jest, aby zrobić, co tylko możemy, żeby nasz czas wypełnił się odpowiednimi impulsami i elementami naturalnymi, a także dawał nam satysfakcję. Moje rozwiązanie wprowadzenia zmian w domu i w miejscu pracy poprzez zapełnienie ich odpowiednimi roślinami i światłem nazywam metodą Skogluft.

Jorn Viumdal radzi, jak w domu zaprojektować kącik dla zieleni. Przygotowaną na sposób autora aranżację podlewa się tylko co trzy tygodnie! Koniec z mitem "braku ręki do kwiatów".  Ważne jest też takie dobranie żarówek, by miały barwę dość podobną do promieni słonecznych. Co daje Skogluft? Podobno lepszą koncentrację, więcej energii i witalności, zmniejszenie stresu spokojny sen i większą wydajność w pracy. TUTAJ znajdziecie naszą listę 8 kwiatów doniczkowych, które warto mieć w domu (oczyszczają powietrze, pochłaniają szkodliwe substancje).