Co to jest rukiew wodna?

Rukiew wodna (Nasturtium officinale) należy do rodziny kapustowatych. Naturalnie rośnie w Europie i Azji, jednak jest to gatunek zawleczony na wszystkie kontynenty. W Polsce rzadko występuje w naturze, najczęściej spotkać ją można w zachodniej części kraju. Ze względu na swoje ogromne zapotrzebowanie na wodę, porasta zwłaszcza brzegi potoków. Jest chętnie uprawiana, jako roślina przeznaczona do spożycia, a jej właściwościami odżywczymi i niezwykle intensywnym smakiem zachwycali się już starożytni Rzymianie. Co ciekawe, w przeszłości stanowiła ona główne źródło witamin i minerałów dla ludzi z najniższych warstw społecznych. Z tego powodu powszechnie nazywano ją “chlebem ubogich”.  

Rukiew wodna jest niezwykle zdrową rośliną, która w całości nadaje się do spożycia. Doskonałym źródłem witamin są też jej nasiona. To roślina pełna odżywczych minerałów oraz substancji odżywczych. Łodygi rukwi mogą mieć długość od 10 do nawet 300 cm. Może być pokładająca się lub wzniesiona. Posiada drobne listki o jajowatym lub sercowatym kształcie. Późnym latem wypuszcza niewielkie białe kwiaty zebrane na szczycie łodygi, z których pod koniec sezonu obsypują się nasiona. Czyni ją to samosiewną rośliną, która raz posadzona, pojawiać się będzie w naszym ogrodzie co roku. Niezwykle podobnym gatunkiem jest rukiew drobnolistna. 

Rukiew wodna: uprawa

Rukiew wodna może być uprawiana na dwa sposoby: w ogrodzie lub w doniczce. Ze względu jednak na konieczność obfitego podlewania, najczęściej uprawia się ją kuchennym parapecie. Ma to też inną dużą zaletę, mianowicie pozwala na szybkie wykorzystanie jej podczas gotowania. Ma ona ostry, nieco pieprzny smak, który stanie się doskonałym dopełnieniem wielu potraw. Z jej liści można wykonać pyszne sałatki lub użyć ich jako dodatku do kanapek. Warto jednak zaznaczyć, że rukiew wodna dosyć intensywnie i ostro pachnie, a niektórym szczególnie wyczulonym na zapachy osobom może to przeszkadzać. 

Rukiew wodna powinna zostać umieszczona na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o podłoże, powinniśmy jednak pamiętać, że jest to roślina, która w naturze porasta brzegi strumieni. Jeśli chcemy uprawiać ją w naszym ogrodzie, powinniśmy wybrać obszar znajdujący się jak najbliżej zbiornika wodnego lub pamiętać o regularnym nawadnianiu. Dobrym pomysłem będzie też uprawa rukwi wodnej na terenach okresowo zalewanych. Pamiętaj też, że rukiew jest niewymagająca roślina wieloletnia. Wysiana w ogrodzie, z całą pewnością pojawi się na nowo w kolejnym sezonie wegetacyjnym - samoczynnie wysieje się z nasion, które pojawią się w białych kwiatach pod koniec sezonu. 

Jak siać rukiew wodną? Nie jest to zbyt skomplikowane zadanie. Jej nasiona należy wysiewać w doniczce lub na grządce wiosną albo latem. O wiele łatwiej jest utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia gleby, jeśli zdecydujemy się na uprawę w doniczce. Aby podłoże nie wyschło, zaleca się postawienie doniczki z rukwią w większej donicy wypełnionej wodą.  Nasiona możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu, jednak ważne, aby nie znalazły się one zbyt głęboko pod ziemią. Rukiew powinna wykiełkować już po 8-12 dniach, a pierwsze zbiory mogą odbyć się około 40 dni od posadzenia. Rukiew wodna dość szybko się rozprzestrzenia i jest dość ekspansywną rośliną. Jeśli chcemy nieco zahamować jej rozwój, dobrym pomysłem będzie posadzenie jej w dołku wyłożonym folią aluminiową.

Jak pielęgnować rukiew wodną?

Rukiew wodna, jak już zaznaczyliśmy, powinna być przede wszystkim regularnie podlewana. Poza tym nie ma ona większych wymagań oraz nie ma konieczności nawożenia jej. Aby ją rozmnożyć, wystarczy oderwać od dorosłego okazu kilka najzdrowszych gałązek, a następnie zamoczyć je w naczyniu z wodą. Powinny pozostać w nim do momentu pojawienia się korzonków. Następnie należy przesadzić je do naczynia z przepuszczalną glebą i regularnie podlewać. 

Rukiew wodna jest prostą w uprawie i popularną rośliną, którą chętnie sądzą wszyscy miłośnicy super foods. Pamiętaj jednak, że chcąc zająć się jej uprawą, koniecznie udaj się po ziarna lub sadzonkę do sprawdzonego sklepu ogrodniczego, lub z żywnością ekologiczną. Pod żadnym pozorem nie zbieraj dziko rosnących okazów, ponieważ znajdują się one pod ochroną.  

Zastosowanie rukwi wodnej

Rukiew wodna jest popularnie nazywana rzeżuchą, Jest roślina od wieków wykorzystywaną w medycynie ludowej. Uważa się ją za remedium na zaparcia, kaszel i dolegliwości wątroby. Jej lecznicze właściwości zostały naukowo potwierdzone. Badacze z William Paterson University przeanalizowali ponad 47 warzyw i owoców pod kątem najważniejszych dla zdrowia składników odżywczych. Okazało się, że na pierwszym miejscu znalazła się niepozorna rzeżucha, która wyprzedziła nawet jarmuż czy brokuły. Naukowcy z Uniwersytetu w Ulster są też zdania, że ma ona właściwości, które hamują rozwój komórek rakowych. Jest też doskonałym składnikiem diety dla osób stosujących profilaktykę onkologiczną. Rukiew wodna jest też często polecana osobom cierpiącym na awitaminozę. Zawiera ona więcej betakarotenu niż marchewka, więcej witaminy C niż cytryna i więcej potasu niż pomidory.

Sok z rukwi wodnej, dzięki swoim właściwościom moczopędnym, jest świetnym sposobem na detoks. Picie szklanki takiego soku dziennie jest w stanie opóźnić procesy starzenia oraz wspomaga organizm w walce z wolnymi rodnikami. Dużą popularnością cieszą się też koktajle na bazie tego warzywa. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z natką pietruszki, awokado lub selerem. To prawdziwa bomba witaminowa dla zapracowanych! Jednym z najpopularniejszych połączeń jest też koktajl z rukwi wodnej, granatu i jabłek. Co ciekawe, już starożytni Egipcjanie podawali sok z rukwi niewolnikom, wierząc, że zwiększy to ich wydajność w pracy.