Warzywa z własnego ogródka to wygoda oraz pewność co do ich jakości i świeżości . Jak założyć ogródek warzywny, o czym warto pomyśleć, jakie rośliny w nim sadzić i czy ich pielęgnacja jest czasochłonna? Przeczytaj i dowiedz się, jak krok po kroku stworzyć własny warzywnik.

Choć praktycznie wszystkie warzywa można dziś kupić w sklepie lub na straganie, coraz więcej osób docenia walory samodzielnie wyhodowanych plonów. Już nie tylko posiadacze dużych działek i ogrodów decydują się na założenie własnego warzywnika. Nawet mieszkańcy bloków, którzy mają do dyspozycji niewielki kawałeczek trawnika, coraz częściej przeznaczają go właśnie na domowy ogródek warzywny. Mini warzywniki powstają nawet w skrzynkach na balkonach i choć zebrane z nich warzywa nie są w stanie zapewnić wyżywienia dla całej rodziny, sama satysfakcja z ich samodzielnego wyhodowania może być ogromna.

Ogródek warzywny: jak zaplanować?

Jak zaplanować ogród warzywny? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, bo wiele zależy od tego ile miejsca mamy do dyspozycji, jakie warunki tam panują i co chcemy posadzić. Nie ulega jednak wątpliwości, że zanim przystąpimy do zakładania ogródka, warto zrobić szczegółowy plan. Oszczędzi nam to później wiele pracy i pomoże uniknąć nietrafionych decyzji.

Najlepiej, aby projekt ogrodu warzywnego był stworzony zgodnie z zasadami allelopatii. Co to oznacza? Rośliny mogą mieć na siebie dobry lub zły wpływ. Wiąże się to z wydzielaniem różnych substancji chemicznych do podłoża, które wpływają na inne rośliny znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie. I tak np. nie powinno się sadzić pomidorów koło ogórków czy fasoli obok buraków. Dobrze za to wpływają na siebie groch, fasola, koper i ziemniaki czy cebula i buraki. Takich przykładów jest znacznie więcej, warto więc o nich trochę poczytać rozplanowując układ grządek.

Plan ogrodu warzywnego powinien uwzględniać nie tylko poszczególne grządki z uprawami, ale też ścieżki. Pozwoli to na wygodne pielęgnowanie i zbieranie warzyw bez niszczenia innych roślin.

Ogródek warzywny: co sadzić?

Co posadzić w ogródku warzywnym? Wiele zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji nas samych i naszej rodziny. Wybierajmy przede wszystkie te warzywa, które lubimy i często jadamy. Warto zadbać o różnorodność. W przydomowym ogródku można mieć warzywa korzeniowe, liściaste, dyniowate, kapustne, strączkowe, a także zioła.

Druga rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę są warunki, jakimi dysponujemy. Trzeba mieć świadomość, że np. pomidory czy papryka żeby były smaczne wymagają dużo słońca, a dynia potrzebuje sporo miejsca. Zanim zdecydujemy się na poszczególne rośliny, przemyślmy wiec czy nasz ogródek będzie dobrym miejscem do ich rozwoju. Jeśli nie, może lepiej z nich zrezygnować, na konto innych, które lepiej się sprawdzą.

Bardzo proste w uprawie i przynoszące szybkie plony są rzodkiewka, sałata, pietruszka naciowa czy koperek. Rośliny te warto sadzić w kilku turach, aby przez cały sezon mieć świeże zbiory. Oprócz tego można posiać np. marchewkę, buraki, kapustę. Nieco więcej uwagi potrzebują pomidory, które najpierw hoduje się w pojemnikach, a kiedy znajdą się już na grządkach i osiągną określoną wysokość trzeba je przywiązać do palików.

Ogródek warzywny: od czego zacząć?

Jak zrobić ogródek warzywny? Pierwszym, najważniejszym krokiem, który będzie mieć wpływ na sukces naszych upraw, jest wybór odpowiedniego miejsca. Ważne jest, aby przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia było ono dobrze nasłonecznione. Dzięki temu warzywa szybciej dojrzeją i będą bogatsze w witaminy. Dobre miejsce do uprawy warzyw powinno znajdować się z dala od ruchliwej drogi.

Zanim jeszcze przystąpimy do przygotowania naszego ogródka warzywnego, warto się zastanowić co chcemy w nim posadzić i w zależności od tego rozplanować odpowiednie miejsca dla poszczególnych warzyw. Znacznie ułatwi to późniejsze prace.

Kiedy już wiemy, co ma się znaleźć w naszym ogródku, jeszcze przed przystąpieniem do konkretnych prac, dobrze jest zaplanować sobie ich kolejność na cały sezon. Już w marcu można wysiać cebule, a na początku kwietnia marchew, selera, pietruszkę, sałatę, groch czy bób. Przełom kwietnia i maja to czas na posadzenie kalafiora, kapusty, brokułów czy buraków. Najpóźniej, bo dopiero w połowie maja na grządki można wysadzić sadzonki pomidorów. W maju sadzimy również ogórki, dynię czy cukinię.

Ogródek warzywny: krok po kroku

Jeśli już mamy wybrane miejsce i rozplanowane grządki, możemy przystąpić do pracy. Zakładanie ogródka warzywnego nie jest trudne, warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę i w jakiej kolejności wykonywać poszczególne zadania.

Na początek przygotujmy miejsce dla naszych roślin. Przeznaczone pod uprawy stanowisko trzeba dokładnie oczyścić, np. z kamieni, korzeni czy rosnących tam chwastów. Następnie trzeba spulchnić i rozluźnić glebę. W przypadku małego ogródka można to zrobić za pomocą szpadla. Na większej powierzchni przyda się glebogryzarka. Jeszcze przed przystąpieniem do sadzenia warzyw, ziemię trzeba użyźnić za pomocą obornika lub kompostu.

Od wczesnej wiosny możemy już przystępować do sadzenia warzyw. Te które mają wyrosnąć bezpośrednio w gruncie najlepiej siać w rządkach. Można je wyznaczyć za pomocą sznurka, dzięki czemu będą równe. W ten sposób możemy wysiewać warzywa, które są odporne na niższe temperatury i nie zaszkodzą im niewielkie przymrozki, które mogą się jeszcze pojawić wiosną. Wrażliwsze rośliny siejemy do pojemników i dopiero po połowie maja wysadzamy do ogródka.

Ogródek warzywny: jak ogrodzić?

Jeśli zakładamy nasz warzywnik na działce, warto pomyśleć o jego ogrodzeniu. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie do tego celu siatki ogrodzeniowej. Innym pomysłem wymagającym wprawdzie więcej pracy i większego nakładu kosztów, ale też zapewniającym prywatność i wyższą estetykę będzie drewniany płot.

Jeśli mamy ogródek warzywny przy domu, zazwyczaj ogrodzenie go nie jest koniecznością. Niektórzy jednak chcieliby oddzielić działki warzywne od innych części ogrodu. Tutaj pomocne mogą być niskie, drewniane lub metalowe płotki, albo tzw. rollboardery.

Oryginalnych sposobów na ogrodzenie swojego warzywnika szukają też  właściciele przyblokowych ogródków, którzy chcą się odgrodzić od miejskiego zgiełku i ciekawskich spojrzeń. W tym przypadku dobrze sprawdzają się gotowe płotki systemowe, które pozwalają na szybki i łatwy montaż. Innym pomysłem może być zasadzenie żywopłotu.

Ogródek warzywny: czy wymaga dużo pracy?

Świeże, samodzielnie wyhodowane we własnym ogródku warzywa, to duża wygoda, ale też satysfakcja. Jednak wiele osób zastanawia się czy wystarczy im czasu na pielęgnowanie takiego ogródka.

Oczywiście nie wystarczy samo zasadzenie warzyw. Trzeba jeszcze zadbać o regularne wyrywanie chwastów i podlewanie swoich upraw, szczególnie podczas upałów, dlatego też planując ogródek warzywny przydomowy warto wziąć pod uwagę ilość czasu jaką dysponujemy.

Ogródek warzywny dla początkujących nie powinien być zbyt duży. Lepiej zdecydować się na mniej warzyw na niewielkiej powierzchni i w kolejnych latach sukcesywnie go rozszerzać, niż już na początku zniechęcić się ogromem pracy, który sami sobie narzuciliśmy.