Marzysz o ogrodzie pełnym zieleni i kolorowych kwiatów, które od wiosny aż do jesieni zachwycają różnorodnością barw, form i zapachów? Koniecznie zainwestuj w byliny. To rośliny, które są podstawą każdego ogrodu, nadając mu charakter i czyniąc z niego idealne miejsce do relaksu. Co to jest bylina, jakie wieloletnie byliny warto mieć w swoim ogrodzie, kiedy najlepiej je posadzić i jak przygotować żeby przetrwały zimę?

Byliny w ogrodzie są nie tylko są przepiękną ozdobą, ale też najlepszym sposobem na ciekawe urządzenie klombów i rabatek, które co roku będą cieszyć nasze oczy. Byliny wieloletnie raz posadzone, będą zdobić ogród przez wiele lat. Można dobrać gatunki, których okresy kwitnienia przypadają bezpośrednio po sobie, dzięki czemu w naszym ogrodzie przez cały czas będzie kolorowo i wesoło.

Byliny: co to za rośliny?

Co to są byliny? Najprościej mówiąc to rośliny, które żyją dłużej niż dwa lata. Nazywa się je też roślinami zielnymi ponieważ ich łodygi nie stają się zdrewniałe, tak jak u krzewów. Niektóre byliny są zimozielone, jednak większość z nich na zimę zamiera, aby z powrotem odrodzić się wiosną. Ich kwiaty i liście pełnią funkcje ozdobne, przyciągają poszukujące nektaru owady, a także w dużej mierze przyczyniają się do produkcji tlenu i oczyszczania powietrza. Niektóre byliny mogą mieć też właściwości lecznicze.

Popularne byliny ogrodowe, to zazwyczaj rośliny o małych wymaganiach, które nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W większości przypadków kwiaty ogrodowe, które są bylinami, mogą przez długie lata rosnąć na tym samym stanowisku, bez przesadzania. Istnieją jednak bardziej delikatne gatunki, które trzeba specjalnie zabezpieczyć na zimę, lub po kilku latach odmłodzić je, np. przez podział dorosłych egzemplarzy lub wysiew nasion.

Jakie byliny do ogrodu?

Różnorodność gatunków i odmian roślin wieloletnich sprawia, że można z powodzeniem urządzić ogród zgodnie z własnym gustem, w wybranym przez siebie klimacie lub kolorystyce, wykorzystując do tego byliny. Katalogi ogrodnicze są pełne tych roślin. Znajdziemy wśród nich pełną gamę barw i odcieni. Niektóre z nich są wysokie, inne rosną tuż przy ziemi. Mogą służyć na kwiaty cięte z których ułożymy przepiękne bukiety,

Jakie byliny do ogrodu wybrać? Wszystko zależy od naszej inwencji. Zachwycające są konwalie majowe, które kwitną subtelnymi, przypominającymi malutkie dzwoneczki kwiatuszkami. Najpiękniej wyglądają posadzone w większych skupiskach. Dobrym wyborem będą też liliowce, które doskonale znoszą suszę, ubogą glebę czy zimowe mrozy. Nieco bardziej wymagające, ale pełne uroku są piwonie. Aby zachwycały swoimi okazałymi, pełnymi kwiatami, potrzebują dużo słońca, żyznej gleby i stałej wilgoci. Na skalniakach świetnie sprawdzi się rozchodnik, a jesienne rabaty ozdobią barwne astry, które mogą całymi latami rosnąć w tym samym miejscu.

Kiedy sadzić byliny?

Byliny ogrodowe wieloletnie w postaci kłączy lub pędów najlepiej sadzić na wiosnę. Dotyczy to szczególnie roślin, kwitnących od połowy lata do jesieni. Drugim odpowiednim terminem jest początek jesieni. Wtedy powinno się sadzić byliny, które kwitną wczesną wiosną. Dobrze jest jednak zrobić to jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów - we wrześniu lub na początku października, tak aby rośliny zdążyły się ukorzenić. Posadzone w tym okresie byliny, powinno się zabezpieczyć przed zimnem okrywając je warstwą kory ogrodowej, bądź opadłymi z drzew liśćmi. Nawet gatunki, które normalnie nie potrzebują takiej ochrony, niedługo po posadzeniu mogą być bardziej wrażliwe.

Wyjątkiem jest piwonia chińska, którą sadzimy w drugiej połowie lata. Również jeśli kupujemy byliny w postaci gotowych sadzonek, termin ich posadzenia nie jest aż tak istotny, można to robić przez całe lato. Trzeba tylko pamiętać, że podczas upałów świeżo posadzone rośliny będą wymagać więcej nawodnienia. Może się też zdarzyć, że kwiaty byliny przesadzone na inne stanowisko podczas intensywnego kwitnienia staną się słabsze i stracą nieco swojego uroku. Dlatego lepiej je sadzić kiedy jeszcze mocno nie rozkwitły.

Jak przygotować byliny do zimy?

Większość bylin na zimę przechodzi w stan spoczynku i nie wymaga szczególnych zabiegów. Kiedy części nadziemne rośliny zamierają, wystarczy je obciąć. Gatunki, które cenią sobie ciepło, takie jak np. zawilec japoński i grecki, trawy ozdobne, pustynnik czy niektóre odmiany chryzantem dobrze jest okryć na wypadek ciężkiej i mroźnej zimy. Można do tego celu użyć kory, trocin, suchych liści, słomy, czy gałęzi roślin iglastych. Ta ściółka powinna mieć od 10 do 20 cm grubości.

Istnieją też byliny, które nie przetrwają zimowania w gruncie. Należą do nich m.in. mieczyki, dalie, niektóre odmiany lilii, błonczatka, begonia bulwiasta, zawilec wieńcowy czy paciorecznik. W przypadku tych roślin ich części podziemne, takie jak bulwy, kłącza czy cebulki trzeba wykopać zaraz po pierwszych przymrozkach. Przechowuje się je przez zimę w suchym, przewiewnym i chłodnym miejscu, a wiosną wysadza z powrotem do gruntu.