Nie masz ogrodu, a marzą Ci się zioła z własnej uprawy? To nie problem. Wiosna to doskonały moment na rozpoczęcie hodowli na balkonie czy tarasie. Podpowiadamy jak zacząć.

Po pierwsze zakup potrzebnych akcesoriów i ziemi.

Sprawdź, czy nie masz starych donic do wykorzystania. Doniczki DIY można zrobić także z obciętych plastikowych butelek. Jeśli potrzebujesz nowych - bez problemu zamówisz je w sieci z dostawą do domu lub paczkomatu. Polecamy szczególnie donice z terakoty (oddychają), a do wysiewu te tekturowe. W uprawie popularnych ziół i warzyw sprawdzi się uniwersalna ziemia kwiatowa. Przydadzą Ci się także: mała łopatka (ewentualnie duża łyżka kuchenna), rękawiczki do pracy w ogrodzie, konewka i nożyczki/nóż.

Po drugie: nasiona i sadzonki

W sieci zamówisz bez problemu nasiona oraz sadzonki. Z nasion wyrośnie sałata, bardzo zdrowa rzeżucha (możesz wysadzić ją na wacie lub ligninie), rzodkiewka, bazylia, rukola. Rzodkiewkę zasiej w kwietniu luw pierwszych dniach maja na głębokości około 1 cm. Pierwsze zielone listki zobaczysz już po tygodniu. W maju przenieś swoją uprawę z mieszkania na balkon. Wtedy temperatura jest już dla nich odpowiednia. Inne nasiona wysiewaj zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniach. Zwykłą cebulę posadź w ziemi, obficie podlej, a już wkrótce będziesz cieszyć się własnym szczypiorkiem. Ze sklepów ogrodniczych warto zamówić sadzonki mięty czy szałwii. W przeciwieństwie od ziół z marketów będą przystosowane do balkonowej uprawy i dobrze zniosą przebywanie na powietrzu. 

Jako balkonowa uprawa idealnie sprawdzą się pomidorki koktajlowe. Producenci oferują specjalne odmiany właśnie z myślą o tarasach. Wysiej je wczesną wiosną w pomieszczeniu, a sadzonki przenieś na balkon dopiero w maju nie zapominając przy tym o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Pomidory zaczną owocować już pod koniec lipca. 

Jeśli marzą ci się owoce prosto z ogródka na balkonie, pomyśl o sadzonkach truskawek i poziomek. W sieci zamówisz je w specjalnych woreczkach z ziemią, gotowe do uprawy. Najlepiej wystawiać je na balkon w maju (czyli wtedy, gdy przymrozki mamy już za sobą). Niektóre odmiany będą owocowały cały sezon - warto się więc na nie zdecydować. Poziomki i truskawki balkonowe lubią odpowiednie nawożenie i podlewanie. Można je też przezimować w mieszkaniu lub piwnicy na kolejny rok.