Zestaw do uprawy roślin "Plantacja" był chyba pierwszą pracą Alicji Patanowskiej, która nas, amatorów ogrodników, mocno zauroczyła. Od tego czasu z uwagą śledzimy dokonania i nowe projekty absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2012) oraz Royal College of Art w Londynie (2014). Duży wybór prac artystki znajdziemy teraz w NOTI STUDIO na warszawskiej Sadybie. 

Już w ogrodzie, przy wejściu do showroomu, napotkamy na grupę ceramicznych rzeźb Out of Blue, która jest użytkową wersją i rozwinięciem instalacji „Przestrzeń wyobraźni dźwiękowej” (Nagroda Publiczności 18. Przeglądu Sztuki Survival we Wrocławiu). To sporej wielkości nieregularne w kształcie donice, czy też zbiorniki na deszczówkę. Intrygują organicznym kształtem, kobaltowym kolorem i przeznaczeniem. 

We wnętrzach NOTI STUDIO mamy ceramiczną kolekcję Errorica, tegorocznej zdobywczyni znaku Must Have, przyznawanego w ramach Łódź Design Festival. Errorica to opowieść o pięknie błędów technicznych pojawiających się podczas produkcji ceramiki. Z kolei Stratum to kolekcja obiektów, łączących materiały w dialogu dwóch rzemieślniczych technik – koła garncarskiego i dmuchania szkła. W procesie realizowania form z tej kolekcji poddane refleksji i badaniu zostało zagadnienie przestrzeni. Pytanie o to co jest wnętrzem, a co zewnętrzem. Co jest ograniczeniem, a co uwolnieniem. W NOTI dostępne są także ceramiczne obiekty z kolekcji Bauhaus100.  Inspirację do powstania kolejnej kolekcji, na którą chcemy zwrócić szczególną uwagę, stanowiło słowo „aeriform”, co tłumaczymy jako lotny. To także wynik poszukiwań artystycznych w ramach kolekcji Stratum, a przede wszystkim skupienia się na aspekcie deformacji. Dotyczy to elementu wykonanego z porcelany, w którym zatrzymał się kolisty ruch. Natomiast powierzchnia szlifowanego szkła daje złudzenie optyczne polegające na powielaniu kształtów.