Pokoje dziecięce to wyjątkowa przestrzeń w naszych domach, przeznaczona dla wyjątkowych lokatorów. Dzieci potrzebują własnegą kącika, gdzie mogą się bawić, uczyć i odpoczywać, gdzie mogą poczuć się dobrze i bezpiecznie w otoczeniu ulubionych przedmiotów. Warto więc poświęcić trochę czasu i dokładnie przemyśleć, jak ma wyglądać pokój przeznaczony dla najmłodszych. Poza kwestiami techniczymi, takimi jak odpowiednie rozmieszczenie mebli, wyznaczenie stref zabawy, nauki i snu, kluczową rolę odgrywają elementy dekoracyjne, dzięki którym dziecko ma poczuć się jak u siebie.

Wystrój pokoju dziecięcego - o co zadbać?

Najbardziej pomocne okazują się tekstylia: dywany, zasłonki, poduszki, kocyki, narzuty na łóżko, a przede wszystkim pościel, w której maluch spędza blisko połowę doby. Popularne sieciówki, a także niszowe butiki prześcigają się w propozycjach dziecięcych motywów i wzorów. Można więc uszczęśliwić swoją pociechę wizerunkiem ulubionej postaci lub motywu z kreskówek. Pamiętajmy jednak, że bardzo łatwo tu o przesadę. Jesli bielizna pościelowa ma być z wizerunkiem ukochanego bohatera, to warto, żeby pozostałe tekstylia były nieco bardziej neutralne; dzięki temu dziecko nie będzie czuło się wizualnie przytłoczone (na co dzień ma już wystarczająco dużo bodźców!).

Coraz więcej marek oferuje kolekcje do kompleksowego wystroju pokoju. Zwykle mają jeden motyw przewodni na poszczególnych elementach. Daje to efekt, porządku, spójności i pewnego rodzaju dziecięcej elegancji.

Rodzice z zacięciem dekoratorskim mogą też stworzyć autorskie kompozycje dziecięcych tekstyliów wykorzystujące niekoniecznie tylko kolekcje dziecięce. Takie dekoracje będą bardziej oryginalne. Możliwości jest nieskończenie wiele; to tylko kwestia finansów i fantazji. 

Zobaczcie galerię inspirujących zdjęć >>>

Tekst: Anna Chwalińska