Budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości na Placu Defilad w Warszawie od lat budzi wiele emocji. Trwają prace na terenie budowy muzeum. 23 grudnia 2020 roku Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał pozwolenie na budowę nowego budynku teatru TR Warszawa. 13 stycznia 2021 roku pozwolenie stało się prawomocne.

Jeden z najnowocześniejszych budynków teatralnych w Europie zaprojektowany został przez pracownię architektoniczną Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku we współpracy z polską pracownią APA Wojciechowski Architekci oraz Buro Happold. Bryła dopełni przestrzeń warszawskiego Placu Centralnego. W ciemnej, pokrytej metalem fasadzie budynku architekci zaplanowali perforacje - tak, by budynek "otwierał się" na otoczenie i prezentował wnętrze tętniące życiem odbywających się tu spektakli i wydarzeń artystycznych. Przeszklony parter zaprasza do środka, sprawia też, że cała konstrukcja zdaje się lekko unosić nad placem. Do budynku wiodą wysokie na 14 metrów bramy: północna i południowa. 

Pozwolenia na Budowę dla TR Warszawa na Placu Defilad! 23 grudnia 2020 roku Prezydent Miasto Stołeczne Warszawa wydał...

Opublikowany przez TR Warszawa Środa, 27 stycznia 2021

Przestrzeń sceny głównej ma pomieścić maksymalnie 700 miejsc siedzących, a znajdującą się na pierwszym piętrze mała mała scena około 150 miejsc siedzących. W obu salach będzie istniała opcja konfiguracji przestrzeni scenicznej i widowni – w zależności od charakteru wydarzenia i potrzeb organizatorów.