Na ten moment czekało wielu Warszawiaków. Rozstrzygnięto właśnie konkurs architektoniczny na projekt zagospodarowania placu Defilad zwanego też Placem Centralnym. Zwycięską okazała się koncepcja przygotowana przez pracownię A-A Collective w składzie: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa i Martin Marker Larsen.

Architekci tak tłumaczą główną ideę swojego projektu:
„Nie chcemy tworzyć kolejnej kamiennej pustyni. Uważamy, że koncerty, manifestacje, targi, gry miejskie, spektakle mogą być organizowane w przestrzeni, która łączy w sobie elementy parku i placu. Latem plac będzie działał jako rozległy obszar zabawy i wypoczynku. W zimie zaś jako park, którego widoki będą łagodziły mroźny krajobraz stolicy”.

Na placu znajdzie się ponad 40 ławek, pojedyncze krzesła, kwadratowe ławy wieloosobowe oraz półokrągłe siedziska okalające posadzone tu drzewa. Atrakcją będzie oczko wodne.  Swoiste pierzeje na placu stworzą Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, a także pawilon, który wyrośnie naprzeciwko.

Szukasz prezentu na Mikołajki? Zobacz pomysły na stylowe upominki według ELLE

Ciekawostką będzie specyficzne ukształtowanie powierzchni placu, nieregularność kształtów zaplanowanych tu form i chodników. Wszystko stanie się jasne, jeśli na projekt spojrzymy z lotu ptaka. Ten niesymetryczny układ stanowi „fantomową” mapę po nieistniejącym mieście. Nawierzchnie z bruku będą odwzorowywały układ dawnych ulic. Trawniki staną się obrysem po przedwojennych kamienicach. To swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią – mówi o projekcie Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

W naszej galerii zobaczycie wizualizacje projektu. Podoba się Wam ten pomysł?