Spoczniki to specjalne ławki do odpoczynku na stojąco przydatne szczególnie seniorom. Te meble miejskie stanęły niedawno w różnych punktach Warszawy. Projekt spocznika nawiązuje do Ławki Warszawskiej i jest spójny z innymi elementami umeblowania miejskiej przestrzeni. Meble mogły powstać w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. 

2 nowe spoczniki znalazły się na Placu Wilsona, przy przejściu dla pieszych przez ulicę Mickiewicza, 3 sztuki stanęły na Mokotowie: przy ulicy Domaniewskiej, Madalińskiego oraz Wołoskiej, a 10 na terenie Parku Mirowskiego. Lokalizacje zostały wskazane podczas spacerów badawczych. 

Spoczniki - nowe meble miejskie, czyli ławki do chwilowego odpoczynku. W ramach realizacji dwóch projektów z Budżetu...

Opublikowany przez Zieleń Warszawska Czwartek, 17 września 2020

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy pochwalił się swoją realizacją na facebooku. Odbiór jest w większości pozytywny. Niektórzy internauci woleliby jednak zwykłe ławki zamiast spoczników. Na osobę jakiego wzrostu zaprojektowano te spoczniki?, Wyobraźcie sobie starszą osobę która poczuje się słabo i będzie chciała odpocząć, ale nie nie nie... to są ławki do stania!, Z moich naocznych obserwacji owe ławki to takie miejskie grzędy dla ptactwa. Nie widziałem by ktokolwiek tego używał. - to kilka przykładowych, niezbyt przychylnych komentarzy. Zarząd Zieleni w odpowiedzi wskazuje jednak na potrzeby osób, którym ciężko jest samodzielnie wstać z klasycznej ławki. Stąd też wybór lokalizacji - na przykład obok przejść dla pieszych. Seniorzy mogą wtedy odsapnąć na spocznikach przy czerwonym świetle.