Smutne wiadomości z USA. 8 maja na przedmieściach Chicago na skutek wypadku zginął Helmut Jahn. Architekt najprawdopodobniej nie zauważył znaku "STOP" i wjechał rowerem prosto pod koła dwóch aut. Niestety Jahn zginął na miejscu zdarzenia.

 
Helmut Jahn urodził się w 1940 roku w Norymberdze. Ukończył architekturę na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, a następnie podyplomowe studia architektoniczne na Illinois Institute of Technology w Chicago. To w USA poznał Miesa van der Rohe. To spotkanie mocno ukształtowało spojrzenie młodego jeszcze architekta na projektowanie. Od 1983 roku do dnia swojej śmierci Jahn był dyrektorem generalnym biura Murphy/Jahn. Najsłynniejsze realizacje Helmuta Jahna to State of Illinois Center w Chicago, Messeturm we Frankfurcie nad Menem, One Liberty Place w Filadelfii, Sony Center i BahnTower przy placu Poczdamskim w Berlinie, siedziba Deutsche Post w Bonn i Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhum. W Polsce kojarzymy go głównie z projektu wieżowca Cosmopolitan przy ulicy Twardej w Warszawie.    

Helmut Jahn’s impact on architectural design in Chicago was immediate and enduring. A year after arriving in Chicago in...

Opublikowany przez Chicago Architecture Center Poniedziałek, 10 maja 2021