Naturalistyczny park w Lublinie

Mieszkańcy Lublina już niedługo będą mogli cieszyć się nowym parkiem w wąwozie Czechów. Jego ostateczna koncepcja powstanie po konsultacjach z mieszkańcami. - Chcemy, by nowy park w wąwozie Czechów uwzględniał potrzeby mieszkańców i stał się miejscem odpoczynku w zgodzie z naturą. Pierwsze efekty wspólnych prac poznamy jeszcze w tym roku. Realizacja stworzonej wspólnie z mieszkańcami koncepcji będzie powstawała etapowo, a rozpocznie się od przygotowania dokumentacji wykonawczej – podkreśla Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

Strefy w wąwozie Czechów

Naturalistyczny park miałby składać się z trzech stref:  Polany Centralnej, Polany Północnej  i Leśnego Korytarza. W ramach poszczególnych stref na terenie znalazłyby się między innymi: miejski sad, mała architektura (leżaki, hamaki, ławki), łąka dla zapylaczy, budki dla ptaków, domki dla jeży, ogród deszczowy o funkcji retencyjnej. 

- Projektowane zagospodarowanie zakłada maksymalne zachowanie zieleni istniejącej na całym terenie z wprowadzeniem uzupełniających nasadzeń pełniących funkcje ozdobne o charakterze naturalistycznym, atrakcyjnych przez cały rok. Duża część terenu wykorzystana będzie pod rozległe trawniki rekreacyjne – murawy ekstensywne – służące również jako miejsca odpoczynku - czytamy na stronie Urzędu Miasta Lublin. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami na temat nowego założenia ma odbyć się już 30 czerwca.