Natalia LL nie żyje

Natalia Lach-Lachowicz znana także jako Natalia LL zmarła dziś rano. Miała 85 lat. O śmierci artystki poinformował na facebooku Mateusz Kozieradzki, historyk sztuki, prezes fundacji ZW. 

Natalia LL - bio artystki

Natalia Lach-Lachowicz urodziła się w 1937 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie wrocławska ASP. W latach 70. działała w grupie Permafo (razem z Andrzejem Lachowiczem, Zbigniewem Dłubakiem i Antonim Dzieduszyckim. Działalność niezależnego ruchu artystycznego przerwał stan wojenny. W 1975 roku Natalia LL włączyła się również do międzynarodowego ruchu sztuki feministycznej.Artystka realizowała się na wielu polach. Zajmowała się grafiką, malarstwem, fotografią, projektami wideo, filmem. Uwagę przyciągał jej cyk fotografii erotycznych "Aksamitny terror" czy "Fotografia intymna". Największe emocje budziła chyba praca (cykl fotografii i wideo) "Sztuka konsumpcyjna" przedstawiająca kobietę zjadającą banana. 
- (…) cała moja sztuka od 1972 roku była związana z konceptualną zabawą, konsumpcją. Oczywista przewrotność sztuki konsumpcyjnej była rodzajem kpiny ze świata dojrzałej konkretności, a więc banany w uległych i czarujących ustach mogły się zamienić za przyczyną naszej przewrotnej wyobraźni w penisy spragnione pieszczot - czytamy słowa Natalii LL w katalogu wystawy "Secretum et tremor" w CSW. Budząca kontrowersje praca zniknęła nawet na chwilę z warszawskiego Muzeum Narodowego, szybko jednak wróciła na ekspozycję. Natalia Lach-Lachowicz w 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Katarzyny Kobro, a w 2018 roku Rosa Schapire Art Prize.