Tamara Łempicka to artystka wyjątkowa. Prace urodzonej w Warszawie malarki budzą emocje na całym świecie. Wystawa Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie to okazja do wejścia w świat malarstwa tej jednej z najbardziej niezwykłych artystek dwudziestego wieku. Prace artystki będzie można oglądać od 09.09.2022 aż do 12.03.2023. Tej ekspozycji nie można przegapić.  

Tamara Łempicka - wystawa w MNK

Co znajdzie się na ekspozycji? Niemal czterdzieści obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wybór ten pozwoli na prześledzenie twórczości Łempickiej od lat dwudziestych do pięćdziesiątych. Od powszechnie znanych obrazów portretowych oraz aktów, które są dzisiaj symbolem malarstwa epoki art déco, poprzez dzieła o tematyce zaangażowanej społecznie, martwe natury, aż do mało znanych publiczności obrazów abstrakcyjnych powstałych w latach pięćdziesiątych. Prawie jedynym tematem obrazów Łempickiej był człowiek. Malowała najczęściej przedstawicieli bohemy artystycznej, arystokratów i przedstawicieli elity finansowej Europy i USA. Obrazy Łempickiej, uderzające widza od pierwszego spojrzenia charakterystycznym stylem,  kryją w swoim „manieryzmie” zmysł obserwacji świata i ludzi. Głównie poprzez portrety Łempicka stworzyła galerię opowiadającą o dekadenckim świecie pomiędzy wojnami światowymi – „szalonych” latach dwudziestych i trzydziestych oraz świecie hollywoodzkich gwiazd w latach czterdziestych i pięćdziesiątych.  

Tamara Łempicka na zdjęciach

Na wystawie pokazane zostaną także fotograficzne portrety Łempickiej wykonane  przez wybitnych  fotografów. Będzie to doskonała okazja do konfrontacji autokreacji Łempickiej przed obiektywem z jej wizją malarską. Wystawa powstaje w ścisłej współpracy w prawnuczką artystki, panią Marisą de Łempicką, dzięki której Muzeum Narodowe w Krakowie stara się pozyskać dzieła oraz materiały archiwalne z Tamara de Łempicka Estate oraz innych kolekcji. 

kurator wystawy: Światosław Lenartowicz
koordynatorka: Katarzyna Pawłowska
aranżacja: Magdalena Bujak