W miejscu po kultowym łódzkim lokalu - kawiarni Horteksu już wkrótce ma powstać ażurowa kamienica projektu Marka Janiaka. Pisaliśmy Wam o tym TUTAJ. Co dalej z mozaiką z płatkiem śniegu, która wcześniej zdobiła ścianę budynku, a od kilku lat zdemontowała czekała na trawniku na remont budynku? Otóż cenny detal został właśnie uratowany. Obiekt trafi do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Po gruntownej renowacji mozaika zostanie wyeksponowana jako jeden z elementów wystawy stałej, by na nowo cieszyć oczy łodzian.   

- Bardzo się cieszymy, że dzięki naszej interwencji mozaika przetrwa, a w przyszłości, po skomplikowanej renowacji, będzie cieszyć oczy zwiedzających CMWŁ. Mozaika Horteksu to nie tylko symbol związany z przeszłością naszego miasta budzący sentyment łodzian, ale także przykład sztuki użytkowej czasów PRL-u o dużej wartości artystycznej – mówi Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Autorem zielono-białej mozaiki z płatkiem śniegu był Zbigniew Władyka, polski rzeźbiarz, urbanista, scenograf i plastyk, autor wielu łódzkich pomników i rzeźb.  

- Mój ojciec nie tylko stworzył tę popularną mozaikę, ale także w dużej mierze odpowiadał za projekt przestrzeni Horteksu, m.in. za wkomponowanie drzew do wnętrz kawiarni – co na owe czasy było naprawdę innowacyjne. Myślę, że ocalenie tej mozaiki to także szansa na to, by mówić o architekturze i ceramice użytkowej w kategorii tożsamości miejsca. Sztuka pozwala, nawet po upływie czasu, odnajdywać nasze korzenie i czerpać z zawartych w niej wartości – mówi Zofia Władyka-Łuczak, córka rzeźbiarza, która wraz z mężem kontynuuje dzieło ojca, prowadząc w Łodzi Pracownię Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych „Zet-Zet”. 

Jednocześnie, podczas Łódź Design Festival, odbędzie się konkurs na projekt mozaiki wpisującej się w miejską przestrzeń. Mieszkańcy wybiorą projekt, który pojawi się w mieście. Wspomnimy tylko, że w ramach ŁDF w Łodzi powstały już dwie realizacje z wykorzystaniem ceramiki. To przygotowany wspólnie z Bartkiem Bojarczukiem wielkoformatowy, ceramiczny mural-mozaika w sąsiedztwie Teatru Nowego (Zachodnia 93) oraz w pełni funkcjonalna, ceramiczna ławka miejska projektu Izabeli Bołoz „Relaks w Łodzi” na dworcu Łódź Fabryczna.