Generalny remont w niedużym, studenckim mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty - przed takim zadaniem stanęła warszawska pracownia JAM KOLEKTYW. Głównym założeniem projektu było oczywiście odnowienie wnętrza i przystosowanie go do potrzeb i trybu życia lokatorów – dwóch braci, studentów.

– Projekty wnętrz mieszkań i domów z rynku wtórnego zaczynamy od zastanowienia się, co możemy zostawić, a co zmienić, aby odpowiedzieć na potrzeby inwestorów. Lokale w starym budownictwie mają swoje ograniczenia. To nie jest wdzięczna architektura pod względem dopasowywania przestrzeni do wymagań współcześnie żyjących mieszkańców. Zawsze natomiast staramy się uszanować istniejącą tkankę architektoniczną. W przypadku tego mieszkania zadbałyśmy o  zachowanie klimatu wielkiej płyty i podkreślenie wyjątkowych cech charakterystycznych dla tego rodzaju budownictwa jak widoczne łączenia betonowych płyt na suficie – opowiadają zgodnie Jola Skóra i Anna Olga Chmielewska z JAM KOLEKTYW.

W mieszkaniu udało się wygospodarować dwa osobne pokoje oraz przestrzeń wspólną. Sypialnie młodych mężczyzn mają wszystko, czego potrzeba studentom – miejsce do odpoczynku, pracy i przechowywania rzeczy osobistych. Wcześniej ślepą kuchnię doświetlono za pomocą przeszklonej ściany z drzwiami do jednego z pokojów oraz okna wychodzącego na przedpokój. Aranżacja całości stylem nawiązuje do lat, z których pochodzi budynek. Stąd sklejka, płytki lastryko. Do tego projektantki celowo nie wyrównywały ścian i poprowadziły kable elektryczne na wierzchu. Pomieszczeniem, które przeszło chyba największą metamorfozę jest łazienka. – Podczas projektu ważne dla nas było hasło „less waste”. Zadbałyśmy o to, żeby część wyposażenia po odświeżeniu można było ponownie wykorzystać, a zbędne rzeczy – sprzedać lub oddać. Zachowałyśmy oryginalny drewniany parkiet ułożony w tzw. pasy łowickie, a także kilka drobiazgów. Chciałyśmy także zostawić starą, żeliwną wannę, ale młodzi lokatorzy woleli prysznic – opowiadają Jola Skóra i Anna Olga Chmielewska. Chyba największa metamorfoza dokonała się w łazience. Retro klimat podkręca tu stalowa konsola, na której zamontowano umywalkę KOŁO Twins. Mamy tu także podwieszaną miskę WC Koło Modo Rimfree (na stelażu podtynkowym Geberit), która z łatwością dopasowuje się do wnętrza o różnych metrażach.