„Granice mojego języka są granicami mojego świata”, mawiał Ludwig Wittgeinsten, filozof i myśliciel. Podobne zdanie na temat sztuki posiadał Marcel Breuer. Dekorator wnętrz stworzył wiele kultowych dziś krzeseł. Jego projektami zachwycają się fani prostych, wygodnych i  funkcjonalnych dodatków. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego meble Marcela Breuera zrewolucjonizowały współczesny design.

Meble Marcela Breuera

Wszystko zaczęło się w 1925 roku. Marcel Breuer, jeden z pierwszych absolwentów Bauhausu, legendarnego uniwersytetu, właśnie został kierownikiem pracowni meblarskiej. Uczelnia, która niedawno przeniosła się z Weimaru do Desseau stała się kultowym miejscem promującym nowoczesną sztukę. Jeden z pierwszych mebli Breuer wymyślił przez przypadek. W trakcie rowerowej przejażdżki wpadł na pomysł ikonicznego, bardzo wytrzymałego i ergonomicznego krzesła. Tak powstał Wassily Chair, zwany też fotelem B3.

Meble Marcela Breuera - klasyka w dobrym guście

Aby stworzyć jeden z najsłynniejszych modeli krzeseł, dekorator umieścił nad „zawieszonymi” nad ziemią skórzanymi pasami niklowaną konstrukcję. Niedługo potem projekt zyskał gigantyczną popularność. Marcel Breuer został okrzyknięty ojcem współczesnego meblarstwa i designu. Fotel Wassily Chair zmienił myślenie o nowoczesnym designie. Stalowe rury projektant wykorzystywał potem przy wielu innych okazjach.

Lekkie i komfortowe krzesło B34

Fotel B34 to kolejny pomysł dekoratora. Pozbawione tylnych nóg, dopasowujące się do kształtu ciała krzesło stało się równie znane jak poprzedni mebel Breuera. Ulubione materiały projektanta? Skóra w kolorach ziemi, intensywnej czerwieni, drewno i plecionka. Dzięki metalowej konstrukcji krzesła były wyrafinowane, delikatne i bardzo komfortowe. Wspaniale pasowały do minimalistycznych wnętrz, pomieszczeń w stylu mid - centuary modern.

Kultowa Cesca - mebel z rattanowym siedziskiem

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się krzesło Cesca. Prosty design pokochały nie tylko osoby bawiące się modą, trendami, ale i miłośnicy prostych, niewyszukanych foteli. Marcel Breuer zamienił skórzane pasy na plecionkę w naturalnych odcieniach beżu i złamanej bieli. Wygięte niklowane rurki sprawiły, że krzesła zdobiły nie jeden salon, jadalnię lub sypialnię. Stworzony w 1928 roku fotel Cesca, nazwany na cześć córki projektanta, był ostatnim genialnym meblem Breuera. Jakiś czas później dekorator zajął się architekturą. W latach 30. wykonał m.in. słynny gmach Whitney Museum w Nowym Jorku.

Ikoniczne realizacje Marcela Breuera

Marcel Breuer wiele pomysłów opierał na nowoczesnym wzornictwie. Nic dziwnego, że był popularyzatorem dobrego designu inspirowanego naturą. Tworzone z naturalnych materiałów meble do dziś doskonale wyglądają w mieszkaniach, komponują się z innymi dodatkami.