Siedzisko i oparcie z rattanową plecionką, do tego szkielet z metalowych rurek. Opcjonalnie podłokietniki. Tak wygląda obecnie najmodniejsze krzesło na instagramie. Nie wszyscy wiedzą, że ten wnętrzarski hit i ikona designu ma już...92 lata. To krzesło to Cesca Chair projektu Marcela Breuera

Historia krzesła Cesca

Urodzony w 1902 roku w Peczu na Węgrzech Marcel Breuer należał do pierwszego rocznika studentów kultowej uczelni - Bauhausu. Bardzo szybko został tam kierownikiem pracowni meblarskiej. Szkoła przeniosła się wkrótce z Weimaru do Dessau. Właśnie wtedy Breuer kupił swój pierwszy rower. Zafascynowany pojazdem projektant zainspirował się jego konstrukcją. Metalowe części postanowił wykorzystać w projektach mebli. Tak powstały kultowe fotele i krzesła, a między nimi słynna Cesca (w 1928 roku). 

Model na początku był produkowany przez Thonet, później Gavinę. W 1968 roku prawa do produkcji zakupiła grupa Knoll Associate (Knoll Group). Krzesło nie należy do najtańszych. Za nowe trzeba zapłacić około 930 - 1000 dolarów, za dobrze zachowane egzemplarze vintage niewiele mniej. Na koniec ciekawostka: inspiracją dla nazwy krzesła było imię córki Breuera - Francesca.