Muzeum Architektury we Wrocławiu przy Bernardyńskiej od 9 października zaprasza wszystkich pasjonatów wzornictwa na wystawę "Cały świat to Bauhaus". Podzielona na osiem stref tematycznych ekspozycja pokazuje różnorodne i frapujące aspekty Bauhausu. Znajdziemy tu zdjęcia, prace na papierze, modele, dokumenty, filmy, teksty oraz interesujące obiekty. W każdej strefie tematycznej wystawy, w oparciu o jeden obiekt, przedstawione są wybrane biografie przedstawicieli jednej z najsłynniejszych szkół designu, pokazujące, co łączyło, a co dzieliło ich drogi życiowe. Wystawę przygotował Institut für Auslandsbeziehungen ze Stuttgartu (kuratorem jest Boris Friedewald).

W 2019 roku obchodzono setną rocznicę założenia Bauhausu – uczelni artystycznej, która swoim nowatorskim programem i systemem kształcenia wywarła tak duży wpływ na niemal wszystkie dziedziny sztuki, że odczuwamy go do dziś. Czy Fritz Kuhr – student, a następnie wykładowca Bauhausu, miał rację, mówiąc, że „Cały świat to Bauhaus”? Czy idee Bauhausu są wciąż aktualne? Dyskusje na temat kontrowersji związanych z misją i znaczeniem Bauhausu toczyły się nie tylko na samej uczelni, ale także poza nią i trwają do dziś. Polemikę i spory prowadzili między sobą trzej kolejni dyrektorzy uczelni — Walter Gropius, Hannes Meyer i Ludwig Mies van der Rohe oraz mistrzowie Bauhausu, prowadzący zajęcia w pracowniach oraz studenci.

Bauhaus był instytucją, która wciąż definiowała się na nowo. Trzykrotnie zmieniał swoją siedzibę. Założony w 1919 roku w Weimarze, w 1926 został przeniesiony do Dessau. W międzyczasie, w całych Niemczech, na fali kryzysu gospodarczego, rosły wpływy partii nazistowskiej. Szkoła stała się w jej oczach siedliskiem szkodliwych, marksistowskich idei, obcych narodowi niemieckiemu. W 1932 roku Bauhaus musiał opuścić Dessau i przenieść się do Berlina. Ostatecznie został zamknięty w 1933 roku.

Wystawa potrwa do 29 listopada. Polecamy.