Jeśli patrzycie teraz na zdjęcia pełne wypieków i macie wrażenie, że przez pomyłkę wylądowaliście właśnie na serwisie kulinarnym, to musimy Was uspokoić. Jesteście wciąż na elledeco.pl, a te bułeczki, angielki i bagietki to po prostu lampy, dzieło Japonki, Yukiko Mority.

Artystka pracowała kiedyś w piekarni. Praca z pieczywem, jego formy i kształty zainspirowały ją do przerobienia wypieków na oświetlenie. Jak powstają niezwykłe lampy Mority? Projektantka piecze chleb, który na początku jest całkiem jadalny. Następnie pozbywa się ciasta i okruszków ze środka. Z pieczywa zostaje więc w zasadzie sama skórka. Potem Yukiko Morita usztywnia swój wyrób za pomocą specjalnej żywicy. W ten sposób chleby i bułki zachowują pożądany kształt i kolor. Na koniec do ich środka trafiają baterie, żarówki i kable. Oto cała tajemnica świecących wypieków. 

Lampy Pampshade (tak nazywa się marka stworzona przez Moritę) można kupić online. W tej chwili sprzedawanych jest siedem różnych wzorów. Na jej stronie widieliśmy też zegar z placka Naan. Można więc spodziewać się wkrótce powiększenia asortymentu o inne smakołyki.