Styl toskański we wnętrzach to coś dla wielbicieli Italii. Ciepłe, pełne słońca przestrzenie sprzyjają odpoczynkowi i relaksowi. Proste, komfortowe i użyteczne meble to kolejny wyznacznik stylu toskańskiego. Jak jest kuchnia w toskańskim stylu? Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tej stylistyce? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kuchnia w toskańskim stylu - pomysł na urokliwe wnętrze

Ciesząca się coraz większym zainteresowaniem stylistyka nie powstałaby gdyby nie charakterystyczne wzgórza Toskanii. Podziwianie porośniętych trawą i winoroślą i cyprysami pagórków wprawia w błogi nastrój. Warto przenieść podobny klimat do swojej kuchni. Kuchnia w toskańskim stylu to kuchnia przytulna, domowa, taka, w której chce się przebywać godzinami.

Kuchnia w stylu toskańskim - zoom na kolor

Zadbaj, by w przestrzeni znalazły się mocne i nasycone kolory ziemi. Oprócz złamanej bieli, szarości, zapewniającej spokój, bezpieczeństwo oliwki i szałwii ciepłych brązów i beżu, postaw na nieco odważniejsze odcienie oranżu, czerwieni i żółci. Tego typu paleta barw poprawi humor, sprawi, że dobrze poczujesz się w mieszkaniu.

Rośliny w kuchni w stylu toskańskim

Kuchnia w toskańskim stylu nie może obyć się bez ziół i kwiatów. Umieść je w kolorowych donicach na parapecie, blisko okna. Zielone rośliny zapewnią pokojowi domowy charakter, skutecznie rozładują napięcie po dniu spędzonym w pracy. Bazylia, lawenda, melisa, mięta i rozmaryn - pamiętaj o tych ziołach.

Dodatki w kuchni w stylu toskańskim

Nie bez znaczenia są też gadżety, jakich używasz. W domowej, ciepłej kuchni dominują niekrzykliwe faktury, geometryczne wzory tkanin. Odpowiedni kolor ścian? Zdecyduj się na szlachetne odcienie kolorów ziemi lub kremową biel. Pamiętaj, że kuchnia powinna wyglądać sielsko i komfortowo. Dobrym dopełnieniem są też dodatki z motywami kwiatowymi, współgrające z nimi obrusy (krata), serwety i ceramika najlepiej handmade, lub z malaturą w sielskie wzory.

Jak zaaranżować kuchnię w stylu toskańskim?

Postaw na wygodę. Naturalne tkaniny i materiały, tj. len, bawełna, kamień (na podłodze!) czy drewno fantastycznie sprawdzą się we wnętrzu, przeniosą na do innego świata. Tego typu rozwiązanie zapewnia przytulną atmosferę, sprawi, że będzie to Twój ulubiony pokój. W każdym pomieszczeniu w stylu toskańskim powinny znaleźć się tradycyjne, o nieskomplikowanym wyglądzie drewniane meble, najlepiej z widocznymi sękami. W jasnych i przestronnych wnętrzach świetnie sprawdzą się też postarzane stoły, szafki i krzesła. Nie muszą pochodzić z tego samego kompletu, ważne, by były one w zbliżonych do siebie odcieniach.

Minimalistyczna kuchnia w stylu toskańskim

Klimatyczne przestrzenie cieszą się coraz większym uznaniem wśród miłośników designu. Twarzowe, pasujące do siebie dodatki dodają wnętrzu sznytu i ponadczasowości, a organiczne, o neutralnych kolorach materiały dodają mu lekkości i charakteru.