Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a zimowy czas nie do końca sprzyja naszym zwierzęcym przyjaciołom. Wiele gatunków ptaków wylatuje na ten okres do cieplejszych krajów, aczkolwiek istnieją również te przystosowane do przeżycia w mroźnych warunkach w Polsce. Mimo wszystko, warto im w pewien sposób pomóc w zdobyciu pożywienia, wystawiając przed dom prosty karmnik dla ptaków. Na pewno w żadnym wypadku im nie zaszkodzimy, a wręcz możemy im ułatwić przetrwanie nieprzyjemnej zimy.

Karmniki dla ptaków zazwyczaj z góry kojarzą się z tymi tradycyjnymi, drewnianymi opcjami. Często w młodości wykonywaliśmy je samodzielnie wraz z rodzicami. Istnieją jednak różne typy karmników - od tych tradycyjnych po te bardziej nowoczesne, pasujące nawet do modernistycznych budynków. Pamiętajmy jednak, że nie do końca liczy się ich wygląd, a gest, który wykonujemy w stronę ptasich przyjaciół.

Jaki powinien być karmnik dla ptaków?

Aby karmnik należycie spełniał swoje zadanie, powinnismy pamiętać o kilku istotnych kwestiach przy jego wyborze. Przede wszystkim karmnik nie powinien być zbyt mały, gdyż ptaki często lubią zlatywać się w większych grupach. Powinien również pozostać suchy i czysty, więc należy go dość często czyścić - w tym przypadku dobrze wybierać karmniki, w których ptaki nie mają możliwości siadania na pokarm. Dodatkowo, powinno się zadbać o to, aby dach karmniki był na tyle obszerny, by mógł na spokojnie chronić pokarm przed deszczem i śniegiem. Karmnik powinno się ustawić w bezpiecznym ptakom miejscu - takim, do którego np. domowy kot nie będzie miał dostępu. Dobrze zatem umieścić go w pobliżu drzew i krzewów oraz unikać towarzystwa szyb - wtedy ptak może się z nimi niefortunnie zderzyć.

Rodzaje karmników dla ptaków

1. Karmniki klasyczne

Najbardziej popularne modele to zdecydowanie karmniki klasyczne, nazywane także tradycyjnymi. Zazwyczaj są w kształcie małych domków, zbudowanych z gałęzi drzew, kilku desek i innych drewnianych materiałów. Możemy przy ich tworzeniu wykazać się kreatywnością i stworzyć coś w wyjątkowo oryginalnej formie. 

2. Karmniki nowoczesne

Coraz częściej można spotkać karmniki dla ptaków w bardziej nowoczesnej odsłonie. Do ich budowy wykorzystuje się między innymi płyty z tworzyw sztucznych, łączy się ze sobą rożnego rodzaju materiały. Dzięki temu możemy uzyskać naprawdę niestandardowe formy i modele, które będą nie tylko przydatne dla ptaków, ale będą również zachwycać swoim wyglądem. Takie karmniki są łatwiejsze w utrzymaniu od tych tradycyjnych i są bardziej wytrzymałe na działanie wszelkich czynników zewnętrznych.

 

3. Karmniki niestandardowe

Tak naprawdę karmnik możemy stworzyć z czegokolwiek, co jest w stanie podpowiedzieć nam wyobraźnia. W tej roli może sprawdzić się nawet powieszona na łańcuchu ceramiczna, gliniana waza z dużym otworem. Ptaki będą mogły tam spokojnie wlecieć, a dzięki solidnej zabudowie jest odporna na działanie deszczu czy śniegu.