Stare drzewo "wyrosło" właśnie na ścianie Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Grottgera w Gdyni. To najnowszy mural od Traffic Design, który powstał w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. Do stworzenia projektu zaproszono duet Małgorzatę Gurowską i Joannę Ruszczyk. Oprócz malunku na szkolnej ścianie pojawiły się także budki dla ptaków -  mini osiedle dla skrzydlatej społeczności lokalnej. 

Budki i lokalizacja zostały dobrane po konsultacji z Akcją Bałtycką na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas rozmów z ornitolożkami dowiedzieliśmy się między innymi, na jakie aspekty zwrócić uwagę, by zapewnić ptakom komfortowe warunki, dostęp do pożywienia i bezpieczeństwo od dzikich zwierząt, które mogłyby im zagrażać - tłumaczy Monika Domańska z Traffic Design

Dzięki usytuowaniu instalacji na budynku podstawówki i przystosowaniu jej do ptaków, które zimują w Polsce, uczniowie będą mogli obserwować  mieszkańców budek a także dbać o nie w ramach lekcji biologii. Takie działania są ważne szczególnie teraz, gdy ptasie gniazda zakładane często w szczelinach budynków bywają często niszczone podczas remontów elewacji czy termomodernizacji. Warto pamiętać, że w okresie lęgowym ptasia rodzina potrafi zjeść dziesiątki kilogramów owadów, w tym tak dokuczliwych komarów.

Sędziwe drzewa często nie wyglądają idealnie. Mają dziury, szramy, pęknięcia, suche gałęzie, wypróchnienia, infekcje.[...] Są gospodarzami dla tysięcy gatunków: ptaków, ssaków, gadów, płazów, owadów, grzybów, porostów i roślin. Zapewniają im przetrwanie. To drzewa-arki. Są domem, schronieniem, pożywieniem - podkreślają autorki projektu Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszczyk.