Jaskier: charakterystyka i odmiany

Jaskier to rodzaj rośliny, która liczy sobie około 400 różnych gatunków, z których kilkanaście rośnie naturalnie na terenie naszego kraju. Mogą porastać one zarówno mokradła i torfowiska, jak i wykiełkować w szczelinach skalnych. Gatunki porastające naszą strefę klimatyczną to przede wszystkim:

jaskier ostry,

jaskier polny, 

jaskier gajowy, 

jaskier skalny, 

jaskier górski.

Kwiaty jaskry należą do jednych z najchętniej sadzonych roślin, jednak najczęściej do naszych ogrodów i doniczek wybieramy inną odmianę. Jaskier azjatycki podbił nasze serca swoim unikatowym egzotycznym wyglądem. Jest on dorastającą do około 40 cm byliną, która w naturze zasiedla południowo-zachodnią Azję. Jego kwiaty mają niezwykle unikalny wygląd. Zazwyczaj kwiatostan składa się z pięciu pojedynczych płatków, najczęściej w kolorze czerwonym. Jego wnętrze jest zaś wypełnione ciemnobrązowym okółkiem z pręcików i pylników. Kwiat prezentuje się imponująco w połączeniu z pierzastymi liśćmi, jednak mimo to najchętniej wybieramy różne jego mieszanki. Dzięki modyfikacjom możemy otrzymać pełne lub półpełne kwiaty we wszystkich kolorach tęczy.

Uprawa jaskrów niestety nie należy do najprostszych, jednak nie martw się. Przestrzegając kilku prostych zasad, zdołasz zapewnić kwiatom optymalne warunki. Sadzonki dostępne są w sklepach już od lutego i marca, jaskry są więc jednymi z najwcześniej rosnących kwiatów, które preferują niższe temperatury.

Jak i kiedy sadzić jaskry?

Jaskier sadzi się w dość specyficzny sposób. Jeśli nie lubicie kupować gotowych sadzonek i wolicie robić wszystko samodzielnie, oto krótka instrukcja jak obchodzić się z tą wymagającą rośliną. Sadzenie powinno odbywać się w kwietniu lub maju. Innym często zalecanym terminem jest lato (od czerwca do września). Bulwy trzeba namoczyć od kilku do nawet 24 godzin w letniej wodzie. Następnie zakopujemy je na wcześniej wybranym i odpowiednio przygotowanym stanowisku na głębokości około 5 cm. Od tej pory powinniśmy skupić się na utrzymaniu odpowiedniego poziomy wilgoci w glebie. Jeśli wiosna jest deszczowa, należy ograniczyć podlewanie, dzięki czemu uchronimy bulwy przed gniciem. Jaskier zasadzony w pierwszym terminie powinien zakwitnąć już na początku czerwca, zaś zasadzony w drugim - wiosną następnego roku.

Jaskier: uprawa w domu i w ogrodzie


Jaskier ogrodowy powinien otrzymać słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. Ważne też, by gleba była żyzna i przepuszczalna, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jaskry doskonale wyglądają na rabatach, najczęściej jako ich środkowe piętro. Będą świetnie czuć się w towarzystwie takich kwiatów jak nachyłek czy irys. Choć zachwycająco wyglądają w połączeniu z ukwieconymi drzewami lub krzewami, takimi jak magnolia, nie zaleca się sadzenia ich bezpośrednio pod nim, ponieważ mogłyby zabierać im słońce i składniki odżywcze z gleby. 

Jaskier w doniczce nie najlepiej nadaje się do uprawy pokojowej. Idealne stanowisko powinno być jasne i chłodne. Dobrze sprawdzi się na przykład weranda lub pomieszczenie, gdzie temperatura nie przekracza 15 st. C. Jeśli temperatura powietrza będzie zbyt duża, jaskier zacznie usychać i gubić pąki. Podobnie stanie się w wypadku, gdy doprowadzimy do przesuszenia lub zalania ziemi w doniczce. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nigdy mokre. Pamiętaj, że choć jaskry lubią chłód, to jednak nie są mrozoodporne. Przed wystawieniem ich na zewnątrz należy je zahartować. Wczesną wiosną warto też śledzić prognozy pogody, aby niechcący nie zostawić ich na zimnie w czasie nocnych przymrozków.

Jak pielęgnować jaskry?

Jaskier wymaga przede wszystkim odpowiedniego poziomu nawodnienia. 

Stale wilgotne, ale nie mokre podłoże to podstawa. Oprócz tego bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości składników odżywczych. Gleba, w której rosną jaskry wymaga częstego zasilania. W czasie całego sezonu wegetacyjnego powinniśmy co 10 dni stosować nawóz na bazie biohumusu. Ponieważ są to rośliny podatne na ataki szkodników, należy też regularnie sprawdzać, czy nie pojawiły się żadne niepokojące symptomy, a w razie potrzeby zastosować oprysk. 

Jaskier to roślina wieloletnia, dlatego warto zapoznać się z nieco specyficznym sposobem zimowania go. Może być on nieco skomplikowany, dlatego wiele osób traktuje jaskry jako rośliny na jeden sezon. Gdy kwiaty przekwitną, należy pozwolić im obumrzeć w gruncie, dzięki czemu bulwy będą miały czas na zgromadzenie niezbędnych składników odżywczych. We wrześniu należy je wykopać, oczyścić i umieścić w ażurowych skrzynkach, które następnie zanurzymy w donicy z torfem i pozostawimy w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekracza 10 st.C. Nieco przypomina to sposób zimowania.  

Jaskier: znaczenie

Kwiat jaskier z daleka wygląda na mocny i zwarty, jednak z bliska okazuje się być delikatny i kruchy. Podobnie zwodnicze może okazać się ich znaczenie symboliczne. Powszechnie uważa się, że wysyłają one kilka sygnałów, dlatego, choć są piękne, należy być raczej ostrożnym, wręczając je w prezencie bliskiej osobie. Pamiętajcie też, że nie często pojawiają się one w kwiaciarniach. Jeśli zależy Ci na bukiecie z jaskrów, powinieneś więc zamówić go nieco wcześniej.

Jaskier może symbolizować podejrzliwość lub antypatię. Jest znakiem, że komuś nie ufamy lub nie potrafimy i nie zamierzamy nawiązać z nim porozumienia. Z drugiej jednak strony, często uważa się go za symbol bogactwa i powodzenia w sprawach materialnych. Może więc być dobrym podarunkiem dla osoby, która właśnie otwiera swój własny biznes. Niektórzy uważają też, że ich podobieństwo do róż nadaje im bardziej romantyczne znaczenie. Z pomocą jaskrów można wyznać swoje uczucie na wczesnym etapie znajomości. Mówią one “bardzo mi się podobasz, chciałabym lepiej Cię poznać”.