Nachyłek: charakterystyka i odmiany

Nachyłek to rodzaj jednorocznej rośliny lub byliny, która tak jak astry i  należy do rodziny astrowatych. Jest to typowo letni kwiat, który kwitnie od lipca do września. Wytwarza pojedyncze, pełne lub półpełne kwiatostany na delikatnych, wzniesionych łodygach. Mogą mieć one przeróżne kolory, z których najczęściej spotyka się żółte, czerwone lub dwukolorowe.

Nachyłek wielkokwiatowy jest szczególnie cenioną odmianą. To krótkowieczna bylina, którą ze względu na jej niskie wymagania, kochają wszyscy początkujący ogrodnicy. Ma piękne żółte kwiaty, które należą do jednych z największych wśród nachyłków - stąd jego nazwa. Osiąga od 15 do nawet 90 cm wysokości. Dzięki długości swoich pędów jest bardzo chętnie wybierany do bukietów. Ma delikatnie owłosione łodygi i szybko rozrasta się w okazałe kępy. Liście są jaskrawożółte i lancetowate.

Nachyłek niski jest inną popularną odmianą, która, jak sama nazwa wskazuje, jest jedną z najdrobniejszych. Bywa określany też jako ogniślepek. Występuje w różnych odcieniach żółci lub różu. Jego naturalnym terenem są łąki Ameryki Południowej. W naszej strefie klimatycznej jest chętnie wykorzystywany do obsadzania najniższego piętra w rabatach. Jest bardzo lubiany ze względu na swój długi okres kwitnienia - zachwyca kwiatami aż do późnej jesieni.

Inne popularne odmiany nachyłka to:

nachyłek lancetowaty (Coreopsis lanceolata) - ma pojedyncze, jaskrawożółte kwiaty o średnicy około 6 cm;

nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria) - osiąga od 15 do 40 cm, ma języczkowate kwiaty, najczęściej są żółte lub żółte z brązową nasadą;

nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata) - wyjątkowo rozłożysta, wieloletnia roślina o krzaczastym pokroju podobnym do paproci.

Nachyłki to niewymagające rośliny, które doskonale będą prezentować się na rabatach i w bukietach, a niższe odmiany również w kwiatowych kobiercach. Ich rustykalny wygląd wniesie do Twojego ogrodu urok i swojskość. Doskonale będą się czuć w towarzystwie margaretek lub stokrotek.

Jak i kiedy sadzić nachyłki?

Nachyłek w ogrodzie jest piękną i łatwą w uprawie ozdobą. Są dwa sposoby sadzenia nachyłków: wysiew z nasion lub sadzonki. Jeżeli posiadamy sadzonki, możemy wsadzić je do gruntu już w drugiej połowie maja. Pamiętaj, że warto wcześniej zasilić glebę nawozem wieloskładnikowym. 
Można też wysiać nachyłki z nasion, jednak w tym wypadku powinniśmy najpierw wysiać je do doniczek lub inspektów. Należy robić to wiosną lub późną jesienią. Jeśli zdecydujemy się na drugi termin, musimy koniecznie przezimować doniczkę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 10 st. C. Do ziemi sadzimy je dopiero w maju - gdy minie ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. 
Uprawa nachyłków
Uprawa nachyłków nie jest zbyt skomplikowana, warto jednak zapamiętać kilka ważnych wskazówek, dzięki którym zapewnimy im optymalne warunki. Po pierwsze, powinniśmy wybrać dla nich ciepłe i nasłonecznione stanowisko, najlepiej takie samo, jak dla słoneczników. Jednocześnie jednak należy zwrócić uwagę, aby było ono osłonięte od wiatru. Możemy zasadzić je też w półcieniu, jednak wtedy będą słabiej rosły i mniej obficie kwitły. Nie mają szczególnych wymagań, jeśli chodzi o glebę, jednak zdecydowanie najlepiej sprawdzi się żyzne, przepuszczalne, lekkie i delikatnie wilgotne podłoże. Tolerują każdy odczyn ziemi, ale preferują środowisko, którego pH mieści się w przedziale 5,8 - 6,4. Mogą zostać posadzone też w suchej i piaszczystej glebie, jednak wtedy będą słabiej kwitnąć. 

Jak pielęgnować nachyłek?

Nachyłek powinien być regularnie podlewany, nie można jednak dopuścić do zalania bryły korzeniowej. Intensywność podlewania powinniśmy uzależnić od pogody. W przypadku wystąpienia upałów należy ją zwiększyć. Ziemia  powinna być stale delikatnie wilgotna.

Nachyłki nie wymagają zbyt częstego nawożenia, może im ono wręcz zaszkodzić. Zbyt obfite zasilanie nachyłków skutkuje zahamowaniem kwitnienia i rozrostem liści. Zdecydowanie wystarczy jednokrotne nawożenie wieloskładnikowym nawozem wolnodziałającym, najlepiej wiosną, na początku sezonu wegetacyjnego lub bezpośrednio przed wsadzeniem sadzonek nachyłków do ziemi.

Niektóre odmiany nachyłków mogą zakwitnąć ponownie jesienią. Aby do tego doprowadzić, powinniśmy systematycznie przycinać zwiędłe kwiatostany. W przypadku wysokich odmian (od 70 cm w górę) powinniśmy zapewnić kwiatom podpory, aby nie przechylały się pod swoim ciężarem oraz aby zapobiec łamaniu się łodyg. 

Nachyłek jest rośliną mrozoodporną. Nie wymaga żadnej osłony oraz specjalnego przygotowaniem przed okresem spoczynku. Warto zostawić w nienaruszonym stanie naziemną część rośliny, która będzie jednocześnie stanowiła osłonę dla znajdującej się w ziemi bryły korzeniowej.

Nachyłki rosną najczęściej przez około 3 lub 4 lata. Po tym czasie możemy rozmnożyć je, aby uzyskać nowe okazy. Rozmnażanie nachyłków jest bardzo proste, odbywa się w podobny sposób co przesadzanie roślin wyrastających z kłącza, na przykład konwalii. Wystarczy wiosną lub zaraz po okresie kwitnienia wykopać kwiaty i szpadlem, lub innym ostrym narzędziem podzielić bryłę korzeniową. Tak uzyskane sadzonki możemy przesadzać od razu w miejsce docelowe. Taki zabieg nie tylko sprawi, że uzyskamy więcej okazów, ale też odświeży roślinę i pozwoli nam cieszyć się nią dłużej. 

Nachyłek: znaczenie  

Nachyłek oznacza “Zawsze radosny”. Doprawdy trudno dziwić się tak pozytywnej i radosnej symbolice, widząc jasnożółte kwiaty nachyłka. Rozwesela on ogród oraz wnosi do domostwa radość i optymizm. Ich urok i prostota świetnie sprawdzą się w bukietach z okazji urodzin lub imienin. 

Nachyłki są chętnie sadzone przez osoby, które chcą swoim ogrodom nadać wiejski, naturalistyczny wygląd. Będą świetnie prezentować się jako środkowe piętro na rabatach lub w otoczeniu innych intensywnie żółtych kwiatów, takich jak słonecznik czy popularne na wsi smolinosy.