Konwalia: charakterystyka i odmiany


Konwalia majowa, która kwitnie po krokusach i przebiśniegach, jest oznaką tego, że wiosna jest już w pełni, a lato zbliża się wielkimi krokami. Przez ogrodników konwalie są żartobliwe nazywane “samogonkami”, ponieważ są to bardzo ekspansywne kwiaty, które nie mają zbyt dużych wymagań. Na przestrzeni kilku sezonów są w stanie stworzyć w naszym ogrodzie prawdziwą łąkę.

Jak wygląda konwalia? To niewielkie rośliny o wzniesionym pokroju, które zazwyczaj nie rosną większe niż 15-20 cm. To sprawia, że świetnie nadają się do tworzenia w ogrodzie kwiatowych kobierców. Konwalie mają długie, szerokie, lancetowate liście. Ich znakiem rozpoznawczym są drobne dzwonkowate, najczęściej białe kwiaty, które umiejscowione są po jednej stronie łodyżki. Owoc konwalii pojawia się, gdy przekwitną i opadną płatki kwiatów. Początkowo jest zielony, następnie czerwienieje. Stanowi drugi po kwiatach dekoracyjny element rośliny. 
Konwalie mogą występować w kilku odmianach. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście konwalia majowa, jednak na rynku dostępne są też ciekawe jej warianty, które wyróżniają się, na przykład kolorem kwiatów.

Konwalia Rosea - ma różowe kwiaty.

Konwalia Rosea Variegata - ma różowe kwiaty, a na liściach pojawiają się ozdobne żółte plamki. 

Konwalia Albostriata - dość popularna odmiana, której liście charakteryzują się białymi paskami. 

Konwalia Hardwick Hall - jej liście posiadają żółtą lamówkę. 

Konwalia to bylina kłączowa, która nie ma zbyt dużych wymagań i jest, obok margaretek, jednym z najczęściej dziko rosnących kwiatów w naszej strefie klimatycznej. Mimo to, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, tak w domu, jak i w doniczce, kwiaty będą okazalsze, a my będziemy mogli cieszyć się pięknym, białym kobiercem w naszym ogrodzie przez wiele lat. Czy konwalie są pod ochroną? Były do 2015 roku, kiedy to weszła w życie nowelizacja znosząca ochronę tych kwiatów.

Uprawa konwalii w doniczce

Jak sadzić konwalie w doniczce? Nie jest to skomplikowane zadanie, jednak aby móc wiosną  cieszyć się jej pięknymi kwiatami i oszałamiającym zapachem, powinniśmy rozpocząć prace już jesienią. Konwalię należy wykopać z ogrodu i zasadzić w doniczce, a następnie zakopać donicę w ziemi. Na czas zimy powinniśmy przykryć ją suchymi liśćmi i pozwolić jej spędzić w ten sposób czas hibernacji. Gdy nastanie pierwsza odwilż, należy wykopać doniczkę i przenieść ją do cieplejszego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi minimum 20 st. C.
Konwalia powinna pozostać w ciemności do momentu, aż nie osiągnie 10 cm. Aby zapewnić jej cień, możemy na przykład nakryć ją tekturą, którą zdejmujemy tylko, gdy chcemy podlać lub zrosić roślinę. Należy robić to regularnie i intensywnie. Kwiaty powinny pojawić się po około tygodniu od odsłonięcia doniczki. Konwalię należy postawić w półcieniu i pilnować, aby ziemia nie wyschła. 

Konwalia w ogrodzie

Konwalie w ogrodzie nie mają zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o podłoże, jednak posadzone na dobrym gruncie mogą szybko się rozrosnąć, a z czasem nawet stać się uciążliwe. Wyrastają z grubych mięsistych kłączy i są bardzo ekspansywne, przez co mogą zagłuszyć słabsze lub bardziej wymagające rośliny, na przykład piwonie. Aby temu zapobiec, najczęściej zaleca się uprawianie konwalii w zadołowanych doniczkach lub odgrodzenie ich od reszty ogrodu specjalną  barierą korzeniową. Warto trzymać naszą uprawę konwalii w ryzach, jednocześnie jednak zapewniając im jak najlepsze warunki.

Gdzie rosną konwalie?

Oto pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, chcąc sadzić te rośliny. W naturze porastają one runo leśne i zajmują jasne prześwity na polanach. Z tego powodu zdecydowanie najlepiej będą czuły się w półcieniu, w zawsze wilgotnej ziemi. 

Konwalie najlepiej będą rosnąć na przepuszczalnej glebie wzbogaconej kompostem. Może być na przykład obornik lub przekompostowane liście z lipy albo leszczyny. Sadzenie konwalii powinno odbywać się jesienią najlepiej w październiku lub na początku listopada. Lubią towarzystwo większych drzew i krzewów. Dobrze będą czuły się w sąsiedztwie akacji lub jarzębiny. Pamiętaj jednak, że konwalia jest rośliną trującą. Jeśli w Twoim ogrodzie bawią się dzieci lub zwierzęta, lepiej zrezygnuj z jej sadzenia.

Jak pielęgnować konwalie?

Konwalie lubią żyzną i wilgotną glebę, jednak są to bardzo odporne rośliny, którym nie przeszkadzają ani niekorzystne warunki atmosferyczna, ani okresowa susza. Okazy rosnące na rabatach nie wymagają regularnego podlewania ani profilaktycznej ochrony przed szkodnikami. Są niezwykle odporne na choroby, jedyne co może im zagrażać to szara pleśń, która pojawi się na roślinie, jeśli przesadzimy z podlewaniem. Poza tym nie wymagają one ani nawożenia, ani przycinania lub okresowego przesadzania. 

Zimowanie konwalii

Konwalie rosnące w gruncie nie potrzebują żadnej ochrony przed zimą, ponieważ są one mrozoodporne i świetnie znoszą nawet najniższe temperatury. Jeśli jednak hodujemy je we wkopanej w ziemię donicy, warto przed tym, jak nastaną przymrozki przysypać je warstwą suchych liści, by zapewnić im warunki podobne, do tych, w jakich zimują w naturze konwalie rosnące w lasach. 

Konwalia: symbolika

Konwalia jest symbolem szczęścia w życiu uczuciowym oraz powodzenia w sprawach sercowych. Wierzono, że jeśli przed domem rosną konwalie, to mieszkające w nich dzieci z pewnością nie wyrosną na kawalerów, ani stare panny. Wierzono też, że ich piękny zapach przyciąga dobre duchy i szczęście do domowników. Nic dziwnego, konwalie mają silny aromat i podobnie jak jaśmin, często są wykorzystywane do tworzenia perfum.

Konwalia spożyta bezpośrednio po zerwaniu jest trująca, jednak odpowiednio spreparowana może mieć właściwości lecznicze. Nie tylko może przynieść ulgę w przypadku bólów reumatycznych, ale też poprawia pracę układu krążenia i wzmacnia serce. Pamiętaj jednak, że lepiej nie próbować samodzielnie przygotowywać z niej leczniczych specyfików.