Świąteczny stół - jak go udekorować?

W okresie świątecznym stół przestaje być zwykłym meblem, przy którym spożywamy posiłki - staje się sercem domu. To wokół niego zbierają się domownicy i goście, aby wspólnie spędzić czas. Dla podkreślenia uroczystego charakteru tych spotkań szykujemy wykwintne menu i dekorujemy nie tylko nasze domy, ale przede wszystkim stoły.

Pomysłów na dekoracje jest nieskończenie wiele. Zależą tylko od naszej kreatywności, upodobań, mody, czasem od lokalnych tradycji. Ważne jest, by nakrycie było odświętne i starannie przygotowane.

Klasyka sprawdza się zawsze. Zarówno w klimacie pałacowym, jak i nieco bardziej przyziemnym. W eleganckich aranżacjach pierwsze skrzypce (prawie) zawsze gra złoto, szkło i delikatna biała porcelana. Warto dodać jeden mocniejszy akcent kolorystyczny, który nada naszej stylizacji niepowtarzalny charakter. Świeczniki, ozdoby i tekstylia wybieramy raczej tradycyjne, zawsze w doskonałym gatunku.

Bożonarodzeniowe dekoracje kochają czerwień, w szczególności połączoną ze śnieżną bielą i naturalną zielenią. Gałązki głogu z czerwonymi owocami, pasiaste laski lukrecji świetnie wyglądają w towarzystwie gałązek świerku lub sosny. Ale typowo świątecznych motywów jest znacznei więcej: jemioła, kwiaty Gwiazdy Betlejemskiej, przyprawy korzenne, figurki Mikołajów, elfów, krasnali, reniferów, pierniczki, gwiazdki, dzwonki, serduszka czy bałwanki....lista jest naprawdę długa. Tak nakryty stół sprawi z pewnością mnóstwo radości najmłodszym, nawet jeśli kolacja świąteczna się przedłuży.

Dosyć dużą popularnoscia cieszą się też dekoracje w stylu shabby chic. W ten nurt wpisują się lniane białe lub pastelowe tekstylia, rustykalna zastawa, dekoracje z żywych roślin i naturalnych elementów. Do tego akcesoria i ozdoby w stylu prowansalskim. Takie nakrycie opiera się modom, zawsze wygląda po prostu ładnie. Polecamy je nie tylko niepoprawnym romatykom i romantyczkom.

Zobaczcie galerię inspirujących zdjęć >>>