Wąskie, mało komfortowe, pozbawione przestrzeni wnętrze. Na pierwszy rzut oka pomieszczenie wygląda nieestetycznie, jednak wystarczy odpowiedni projekt, by mała sypialnia zmieniła się nie do poznania. W naszym nowym artykule podpowiadamy jak urządzić małą sypialnię i w jaki sposób ją zagospodarować.

1. Mała sypialnia - dobry, przemyślany projekt

Najnowsze badania nad trendami pokazują, że sypialnia to nie tylko sfera relaksu i odpoczynku. Stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, będącej jednocześnie oazą spokoju, biurem, garderobą i czytelnią jest sporym wyzwaniem. Zwróćmy uwagę na rolę, jaką to wnętrze ma pełnić. Uwzględnijmy rodzaj wykończenia, ilość i styl mebli, odpowiednie oświetlenie. Dzięki dużym oknom możemy doświetlić niewielką sypialnię, sprawić, że stanie się ona większa, jaśniejsza. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zasady „less is more”. Usuńmy z przestrzeni zbędne meble, dodatki. Dzięki temu nasza sypialnia stanie się źródłem harmonii, ciszy i spokoju.

2. Aranżacja małej sypialni - kolory, wzory i faktury

W małych przestrzeniach kolory, faktury i wzory, po które sięgamy, mają ogromne znaczenie. Dzięki nim powiększamy optycznie wnętrze, ocieplamy je. Dobrym pomysłem jest położenie drewnianej podłogi, zapewniającej bezpieczeństwo. Sprawi ona, że poczujemy się jak w domu. Jakie kolory pasują do małej sypialni? Gładkie, jednolite odcienie beżu, złamanej bieli, brązu, uniwersalna szałwia lub oliwka. Kolory ziemi są zrównoważone, dobrze współgrają z innymi dodatkami. Ułatwiają wypoczynek, wprawiają w dobry nastrój. Jeśli marzymy o oryginalnym, nieprzeciętnym wnętrzu połączmy ze sobą proste kolory z głębokimi barwami ścian lub wzorzystą tapetą. Możemy umieścić nad łóżkiem nietuzinkową grafikę, zdjęcie lub obraz. Zapewnijmy sobie intymną przestrzeń.

3. Meble w małej sypialni

Jeśli dopasowaliśmy podłogę i kolor ścian zastanówmy się nad dalszymi etapami aranżacji małej sypialni. Zwróćmy uwagę na układ mebli. Łóżko, szafa czy biurko nie powinno przytłaczać, odwracać uwagę od najpotrzebniejszych sprzętów. Bez jakich mebli nie możemy się obejść? Przede wszystkim bez komfortowego, zajmującego niewiele miejsca łóżka. Dobrą opcją są łóżka z szufladami lub wracające do łask, popularne w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, półkotapczany. Mebel ustawmy wzdłuż jednej ze ścian. Możemy zainteresować się budową antresoli, jednak pamiętajmy, że ten pomysł sprawdzi się wyłącznie w wysokich mieszkaniach. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce, w którym umieścimy biurko. W małej sypialni powinna znaleźć się wbudowana w ścianę szafa. Na jednej ze ścian powinno znaleźć się lustro, które optycznie powiększy wnętrze.