Sztukateria. Wcześniej stanowiła synonim kiczu i złego stylu, dziś wraca do łask. Chociaż nie w każdej przestrzeni prezentuje się tak samo dobrze, dodadzą Twojemu mieszkaniu elegancji, sznytu i ponadczasowego charakteru. W naszym najnowszym artykule doradzamy na co zwrócić uwagę przy zakupie sztukaterii, dodatku, które odmieni wygląd domu. Zapraszamy do lektury!

Krótka historia sztukaterii

Po raz pierwszy usłyszano o nich w starożytności. Sztukaterie zdobiły elewacje rzymskich świątyń i pałaców. Wykonywane ze stiuku, materiału stanowiącego połączenie gipsu, pyłu marmurowego, wapna i piasku, do złudzenia przypominały marmur. Największym powodzeniem gipsatury cieszyły się w epoce renesansu i baroku.
W kolejnych epokach szybko zapomniano o nietypowych naściennych dekoracjach. Nie pasowały do niskich wnętrz. Dopiero po latach zaczęliśmy je doceniać. Upłynęło sporo czasu zanim doceniliśmy ich walory, znaleźliśmy dla nich miejsce w wysokich kamienicach i mieszkaniach.

Sztukaterie - wybrane materiały i techniki

Wykonywane z gipsu sztukaterie nadal bywają spotykane, choć większym zainteresowaniem cieszą się tańsze, lżejsze i łatwiejsze w montażu inne wersje tej dekoracji. W sklepach znajdziemy styropianowe, polistyrenowe i poliuretanowe elementy. Bez względu na sposób wykonania i materiały, gipsatury cieszą oczy, podnoszą prestiż wnętrza.

Eleganckie sztukaterie krok po kroku

Ogromną zaletą sztukaterii jest fakt, że możemy wykonać je samodzielnie. W sklepach znajdziemy spory asortyment listew i gzymsów, który w zależności od potrzeb możemy przyciąć. Używając kleju do sztukaterii wewnętrznej i wilgotnej gąbki szybko zmienimy wygląd pomieszczenia. Stiukowe ornamenty najlepiej prezentują się w spokojnych, klasycznych odcieniach złamanej bieli i beżu. Dobrym rozwiązaniem jest przemalowanie ich na głęboką zieleń szmaragdową, wyrazisty granat czy róż.

Sztukaterie - sprawdzony sposób na aranżację dużej przestrzeni

Stiukowe ornamenty doskonale wyglądają w dużych, wyższych wnętrzach. Im są one większe tym lepszy efekt uzyskamy. Wspaniale współgrają z rozległymi mieszkaniami w kamienicach,(w wielu z nich znajdziemy stare, oryginalnie zaprojektowane sztukaterie). Dzięki tego typu dekoracjom możemy delikatnie zaakcentować ściany, które zrównoważą optycznie przestrzeń. Możemy powiesić je na ścianach lub na suficie.

Sztukaterie w małych wnętrzach

Gipsatury spotykane są nie tylko w wysokich apartamentach. Stiukowe ornamenty bywają chętnie umieszczane w loftach lub w niewielkich przestrzeniach. Wieszamy je podobnie jak lamperie, do połowy ściany. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się więc w niemal każdym mieszkaniu.