W dobie fastfoodów, wysoko przetworzonej żywności i rozmaitych sztucznych substancji dodawanych do jedzenia nic nie cieszy tak, jak przygotowane z sercem i troską domowe przysmaki w stylu slow. Dziś pokazujemy gadżet dzięki któremu sami przyrządzicie pyszne, domowe masło, idealne jako dodatek do świeżego pieczywa. Oto ubijak ze specjalną rączką angielskiej marki Kilner

Słoik ubijaka ma litrową pojemność. Pozwoli na przygotowanie ponad stu gram masła z około trzystu mililitrów śmietany w niecałe piętnaście minut. Jak? Bardzo prosto. Do środka wlewamy tłustą śmietanę, kręcimy korbką, a następnie z naczynia odlewamy oddzieloną po intensywnym mieszaniu maślankę. W środku zostaje nam masło. Przekładamy je do naczynia z zimną wodą, ugniatamy jak ciasto i formujemy w kostkę. Gotowe! Oczywiście wedle upodobań do masła możemy dodać sól, świeże zioła, albo zgnieciony czosnek. 

Ubijak jest wykonany z przezroczystego szkła. Ma drewnianą rączkę i mieszadełko w kolorze buraczkowym. Kosztuje około 140 złotych. To gadżet w klimacie retro. Warto dodać, że podobne przedmioty często były na kuchennym wyposażeniu naszych prababek. Nabraliście ochoty na domowe masło? My bardzo!