"Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz"

Wystawa prezentująca dorobek ORNO była hitem w Muzeum Warszawy. Jej frekwencyjny sukces ma szansę powtórzyć aktualna ekspozycja w poznańskiej Galerii Yes. Od 14 kwietnia do 9 czerwca można tam oglądać wystawę „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz". Jej kuratorem jest dr Michał Myśliński z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Słuchaj naszego podcastu o biżuterii:ORNO, Warmet, Rytosztuka, Imago Artis, Metaloplastyka. O polskiej biżuterii z drugiej połowy XX wieku z dr Anną Wiszniewską [podcast Retrospekcja]

Biżuteria z PRL na ekspozycji

Co znajdziemy na ekspozycji? Ponad 200 obiektów polskiej sztuki złotniczej z lat 1945-1989. - Kolekcja Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz zajmuje szczególną pozycję wśród prywatnych i publicznych zbiorów polskiej biżuterii i galanterii – wyjawia dr Michał Myśliński. - Jej gromadzenie kolekcjonerka rozpoczęła już ponad 25 lat temu, gdy sztuce użytkowej PRL nie poświęcano uwagi tak znacznej, jak czynimy to dziś, a zamysłem było tworzenie zbioru o wielowątkowym i przekrojowym charakterze, który stałby się niejako „obrazem” minionych, różnorakich dokonań projektowych i realizatorskich. Dzięki tej idei nieustannie wzbogacana kolekcja, licząca obecnie kilka tysięcy dzieł, stanowi bodajże jedyny zbiór pozwalający poznać i przedstawić historię polskiego wzornictwa biżuterii i galanterii - od lat tuż powojennych, do najnowszych.

Fani polskiej biżuterii vintage zobaczą między innymi wyroby ORNO, Warmetu, poznańskiej Spółdzielni Pracy Przemysłu Artystycznego „RYTOSZTUKA”, ale też wyroby artystów takich jak Józef Fajngold. Jako fani biżuterii z PRL, bransolet, naszyjników i pierścionków vintage gorąco polecamy uwadze.