„Bauhaus Spirit” Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha to film nie tylko o historii Bauhausu, ale także jego bogatym i zróżnicowanym dziedzictwie. Czerpią z niego na przykład projektanci Apple’a i współcześni architekci.

Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Według twórców Bauhausu forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata za pomocą sztuki i architektury – efektem łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. 

Film będzie można oglądać w ramach 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Festiwal odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, a w Bydgoszczy w dniach 12-19 maja 2019 roku. Karnety na warszawską edycję festiwalu trafiły już do sprzedaży.